Haber

Yurt dışından getirilen sinek ve böcek yiyen bitkiler büyük ilgi görüyor.

– Yurt dışından getirilen sinek ve böcek yiyen bitkiler büyük ilgi görüyor.

ZONGULDAK – Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde yaşayan Yaşar Arıkan, yurt dışından getirdiği aromatik meyvelerle dikkat çekiyor.

Sinekkapan ve böcek kapanı bitkisi, mango, licthi, pasif lora, pitaya ve papaya gibi tropik meyveler üreten Yaşar Arıkan, kahve ağacı bitkilerini de üretmeyi başarmıştır.

30’a yakın kahve ağacı bitkisi dikti ve 2 yıl sonra yaklaşık 60 kilo eser toplamayı planlıyor.

Emekli olduktan sonra hobi olarak aromatik bitkiler üreten Yaşar Arıkan’ın en büyük destekçisi oğlu Yusuf Arıkan oldu.

Boş zamanlarında babasına yardım ettiğini ifade eden Yusuf Arıkan, “Sera içinde yaklaşık 1000 metre kapalı alana sahip bir yer. Burada özellikle kaktüs ve sukulent bitkileri yetiştiriyoruz. Yaklaşık 1000 metre kapalı alanımız var diye düşünüyorum. 3 bin çeşit. Elimizde gördüğünüz şey bu bölgede filizlenmiş kahve fidanları, bunlar 2 yıllık fidanlar.” Bu tohumlar Fransız kolonisi olan Martinique adlı bir adadan getirildi. Devlet projesiyle Avrupa’ya ve bazı ülkelere gitme fırsatımız oldu. Oradan birçok tohum getirdim. Hala tohumlarım var. Bunlar bir tür hurma çekirdeğidir. Biz de bu tohumları seramızda çimlendirerek bu bölgeye adapte etmeye çalışıyoruz.” Kahve fidelerimiz şu an 2 yaşında, 2 yıl sonra da kahve almaya başlayacağız” dedi.

‘Sinek ve böcek yiyen bitkiler büyük ilgi görüyor’

Yusuf Arıkan, son dönemde popüler olan çiçek evlerinin koridorlarında beslenen sinek ve böcek yiyen bitkilerin rağbet gördüğünü belirtti. “Bu bitki bir çeşit aromatik sıvı salgılar. Sinekler ve böcekler bu sıvıya gelirler. Bu bitkiler salgıladıkları sıvı sayesinde sinekleri ve böcekleri kendilerine çekerler ve içine girenleri tuzağa düşürerek yerler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu