Ekonomi

Kazanç çağrısı: Krispy Kreme ilk çeyrek beklentilerini aştı, küresel çapta genişliyor

Krispy Kreme (NASDAQ: DNUT), bir önceki yıla göre %6,7’lik organik gelir artışıyla beklenenden daha güçlü bir ilk çeyrek performansı bildirdi ve önemli küresel genişleme planlarını açıkladı. Taze donutlara erişim noktalarını arttırma yolunda ilerleyen şirket, Fransa’da faaliyete geçti ve Brezilya ile Almanya’ya girmeyi planlıyor.

ABD’de Krispy Kreme, McDonald’s ile 12.000’den fazla yeni erişim noktasına katkıda bulunması beklenen bir ortaklık da dahil olmak üzere 2026 yılına kadar 15.000 erişim noktası ekleyecek. Birleşik Krallık’ta marjlardaki düşüşe rağmen, şirket düzeltilmiş FAVÖK’te genel olarak %8,2’lik bir artış kaydetti. Krispy Kreme tüm yıl için hedeflerini yeniden teyit etti ve Hub and Spoke modeli aracılığıyla marka bağlılığına ve operasyonel verimliliğe odaklanmaya devam ediyor.

Önemli Çıkarımlar

 • Krispy Kreme’in organik gelir büyümesi bir önceki yıla göre %6,7 ile beklentileri aştı.
 • Şirket, Fransa’da yeni lansmanlarla ve Brezilya ve Almanya planlarıyla küresel olarak genişliyor.
 • McDonald’s ile yapılan ulusal bir dağıtım, ABD’deki erişim noktalarını önemli ölçüde artıracak.
 • Yılın tamamı için %6 ila %8 organik gelir artışı ve %8 ila %11 düzeltilmiş FAVÖK artışı beklentisi teyit edildi.
 • İngiltere hariç tüm pazarlarda marj artışı görüldü; şirket İngiltere’deki kullanım ve üretim sorunlarını ele alıyor.
 • Şirket, üretim hatlarını modernize etmek ve verimliliği artırmak için otomasyon ve dijitalleşmeye yatırım yapıyor.
 • Krispy Kreme’in dijital kanallarının ve yeniden başlatılan sadakat programının gelecekteki satış büyümesini desteklemesi bekleniyor.

Şirket Görünümü

 • Krispy Kreme 2024 yılına kadar nakit akışını pozitif hale getirmeyi hedefliyor.
 • Şirket, 2024’ün ikinci çeyreğinde net gelirde %6 ila %8, düzeltilmiş FAVÖK’te ise %8 ila %10 büyüme bekliyor.
 • Şirket, 2026 yılına kadar ABD’de 15.000 erişim noktası ile yaygınlaşmayı planlıyor.
 • McDonald’s ile ortaklığın bu yıl minimum gelir etkisi yaratması, ancak ileriye dönük olarak güçlü bir artış sağlaması bekleniyor.
 • Krispy Kreme ek ortaklıklar ve dağıtım fırsatları araştırıyor.
3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Ayı Açısından Önemli Noktalar

 • İngiltere pazarında marjlarda bir düşüş yaşanmış, bu da kullanımı iyileştirme ve üretim ağını rasyonalize etme planına yol açmıştır.
 • Pazar geliştirme segmentindeki organik gelir, ekipman satışlarındaki zamanlama farklılıkları nedeniyle %14,1 oranında azaldı.

Yükselen Önemli Noktalar

 • Pazar geliştirme segmenti için düzeltilmiş FAVÖK 900 baz puan artarak %54,1’e yükseldi.
 • Şirket Ryder ile son kilometre dağıtımını test ediyor ve bu testi diğer şehirlere genişletmeyi düşünüyor.
 • Krispy Kreme, tüketici ortamında önemli bir yumuşama algılamıyor ve markasının sağlam kaldığına inanıyor.

Kaçırılanlar

 • Faaliyetlerden elde edilen nakit akışı, artık büyük ölçüde tamamlanmış olan satıcı finansmanını azaltma stratejisinin etkisiyle negatif olmuştur.

Soru ve Cevaplarda Öne Çıkanlar

 • Krispy Kreme, otomasyon ve dijitalleşme yoluyla üretim hatlarını modernize ediyor ve genişletiyor.
 • Şirket, ambalajlı gıda kategorisinde son dönemde yaşanan yumuşaklığı kabul ediyor ancak güçlü performansını koruyor.
 • Krispy Kreme’in McDonald’s’la yaptığı anlaşma, taze çörek teslimatı ve sorunsuz operasyonlar sağlayarak dengeli olacak.
 • Dijital satış büyümesi ve yeniden başlatılan sadakat programı gelecekteki satışlar için temel odak noktalarıdır.
 • Uluslararası taze dükkanlar yerel işgücü maliyetleri ve şehir büyüklüklerinden etkilenirken, ABD modeli sermaye verimliliği ve tesis dışı teslimata odaklanıyor.
 • McDonald’s ile yapılan ortaklık öncü olarak görülüyor ve benzersiz bir kahvaltı seçeneği sunuyor.

Krispy Kreme’in ilk çeyrek kazanç çağrısı, hem ABD’de hem de uluslararası alanda iddialı bir genişlemenin ortasında olan bir şirketi ortaya çıkardı. Yıla güçlü bir başlangıç yapan ve büyümeye yönelik net bir stratejisi olan Krispy Kreme, stratejik ortaklıklar ve dijital etkileşime odaklanma yoluyla küresel varlığını artırmaya ve operasyonel verimliliğini geliştirmeye hazırlanıyor.

InvestingPro İçgörüleri

Krispy Kreme’in iddialı genişleme planları ve stratejik ortaklıkları, finansal ölçümlerine ve analist beklentilerine yansımaktadır. Yaklaşık 2,19 milyar dolarlık piyasa değerine sahip olan şirket, -46,38’lik mevcut negatif F/K oranından da anlaşılacağı üzere, yüksek volatilite ve önemli borçların bulunduğu bir ortamda faaliyet gösteriyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Ancak analistler, şirketin marka bağlılığını ve operasyonel verimliliği artırma çabalarının bir kanıtı olarak bu yıl artması beklenen net gelirle daha parlak bir gelecek öngörüyor.

InvestingPro İpuçları, Krispy Kreme’in önemli bir borç yüküyle çalıştığını ve kısa vadeli yükümlülüklerinin likit varlıklarını aştığını, bunun da yatırımcıların şirketin mali sağlığını değerlendirirken göz önünde bulundurmaları gereken çok önemli bir husus olduğunu öne sürüyor.

Ayrıca, hisse senedi yüksek fiyat oynaklığı yaşamış ve 1 aylık fiyat toplam getirisi -%13,1 ile son bir ayda kötü performans göstermiştir. Bununla birlikte, şirketin gelir büyümesi, 1Ç 2024 itibariyle son on iki ayda %8,47’lik bir artış ve 1Ç 2024’te %5,67’lik bir çeyreklik gelir artışı ile pozitif kalmaya devam ediyor.

Krispy Kreme’in finansalları ve gelecekteki görünümü hakkında daha derinlemesine bilgi edinmek isteyenler için InvestingPro ek bilgiler ve ölçümler sunuyor. Okuyucular INVTROZEL1A kupon kodunu kullanarak yıllık veya iki yıllık Pro ve Pro+ aboneliklerinde ekstra %10 indirim kazanabilir ve InvestingPro İpuçları paketinin tamamına erişebilirler – şu anda https://www.investing.com/pro/DNUT adresinde Krispy Kreme için listelenen ve şirketin performansı ve potansiyel yatırım fırsatları hakkında daha fazla netlik sağlayabilecek 9 ek ipucu bulunmaktadır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu