Ekonomi

Kazakistan’da enflasyon 14 yılın zirvesinde

Kazakistan’da Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev başkanlığında genişletilmiş hükümet toplantısı yapıldı.

Toplantıda hükümet üyelerinin ülkenin sosyo-ekonomik gelişimine ilişkin raporlarını dinleyen Tokayev, büyümenin bu yılın 11 ayında yüzde 4,6’dan yüzde 2,7’ye gerilediğini belirtti.

Tokayev, enflasyonun yüzde 19,6 seviyesini aşarak son 14 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını belirterek, “Bu durum nüfusun yaşam standardını ve gelirini olumsuz etkiliyor.” söz konusu.

Önümüzdeki yılın ilk yarısında yapılacak milletvekili seçimleriyle birlikte ülkenin merkezi ve bölgesel yönetiminde değerli bir kadro değişikliği olacağını belirten Tokayev, söz konusu hükümetin çalışmalarının bu kapsamda değerlendirileceğini söyledi.

“Ülkede enflasyonu tetikleyen temel faktör bölgedeki jeopolitik kriz”

Kazakistan Başbakanı Alihan Ismailov, ülkedeki enflasyonu tetikleyen ana faktörün bölgedeki jeopolitik kriz olduğunu vurguladı.

İsmailov, “Dünyadaki rekor fiyat artışları, lojistik bağlantıların kapanması ve bazı ürünlerin komşu ülkelere ihracatının geçici olarak kısıtlanması başlıca nedenler arasında” dedi. sözünü kullandı.

Hükümetin enflasyonu kontrol altında tutmak için çalışmalarını sürdüreceğini belirten İsmailov, özellikle iç pazarda yerli eserlerin payının artırılacağını belirtti.

Kazakistan Ulusal Bankası Lideri Galımcan Pirmatov, izledikleri politika çerçevesinde 2023 yılında ülkedeki enflasyonu yüzde 11’den yüzde 13’e düşürmeyi hedeflediklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu