Haber

İSTANBUL-HIRSIZ 1,5 YIL SONRA YAKALANDI

İSTANBUL’a gelen turistlere kendisini iş adamı olarak tanıtıp, kandırdıkları kişilerin yiyecek ve içeceklerine uyuşturucu madde katarak banka ve kredi kartları ile cep telefonlarını çaldığı iddiasıyla 1,5 yıldır aranan Tunus uyruklu Mokhles Kouakbi iş yapma sözü veren polis, metrobüs durağında yakalandı. Bir turistten çaldığı kredi kartıyla 41 bin lira değerinde 2 bilezikle birlikte bulunan Kouakbi, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Beyoğlu’nda yaklaşık 1.5 yıl önce Karaköy Polis Karakolu’na başvuran turist, kendisini iş adamı olarak tanıtan bir kişi tarafından soyulduğu şikayetinde bulundu. Az önce tanıştığı kişinin kendisini iş konuşmak için bir yerde ağırladığını anlatan turist, içkisinde uyuşturucu olduğu için uyuduğunu, o sırada cep telefonunun ve kredi kartının çalındığını söyledi. Turistin şikayeti üzerine Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekipleri gittikleri yerin güvenlik kameralarını inceledi. Çevredeki kamera görüntüleri incelendiğinde turisti soyan kişinin taksiye binerek Taksim Meydanı’ndan kaçtığı belirlendi. Bir süre sonra aynı yöntemle gerçekleşen bir başka hırsızlık olayıyla ilgili yapılan başvuruda şüphelinin Tunus uyruklu Mokhles Kouakbi olduğu belirlendi. Kouakbi, polis onu yakalamaya çalışırken aynı yöntemlerle hırsızlık yapmaya devam etti.

METROBÜS DURAĞINA YAKALANDI

Mokhles Kouakbi’nin son yaptığı dolandırıcılık ve hırsızlıkta ele geçirdiği banka ve kredi kartlarıyla Avcılar’daki bir kuyumcudan altın aldığını tespit eden ekipler, çalışmalarını o bölgede yoğunlaştırdı. Kamera kayıtlarını inceleyen polis, Kouakbi’nin Avcılar metrobüs durağına girdiğini belirledi. İETT ile irtibata geçen polis, zanlının kullandığı elektronik kartın kimliği belirsiz olduğunu belirledi. Bunun üzerine Mokhles Kouakbi’nin kartını en aktif kullandığı noktalar ve zamanlar belirlenerek geçebileceği duraklarda önlem alındı. Kouakbi (40), polisin takibi sonucu geçtiğimiz Pazartesi günü Topkapı metrobüs durağında yakalandı.

SAHTE KİMLİK KULLANILDI

Tunus vatandaşı üzerinde yapılan aramada, Maher El Zarei adına düzenlenmiş ve üzerinde kendi fotoğrafı bulunan sahte bir geçici koruma kimliği ortaya çıktı. Kouakbi’nin üzerinde bulunan çantada bir turistten çalınan banka ve kredi kartlarıyla satın aldığı 41 bin lira değerinde 2 bilezik ile yiyecek ve içeceklerin içine attığı ilaçlar bulundu.

TUTUKLANMIŞ

Polisin yaptığı kimlik araştırmasında zanlının hırsızlık suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldığı ve birçok ilçede yağma, hırsızlık ve dolandırıcılık suçlarından arandığı ortaya çıktı. Emniyetteki sorgusunun tamamlanmasının ardından mahkemeye sevk edilen Mokhles Kouakbi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

– İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu