Haber

İmama suç duyurusunu işleme koymayan savcıya suç duyurusu

Avukat İsmail Sami Çatak, giysi üslupları nedeniyle bayanlar için, “Sokaklar kasap dükkanı gibi” diyen İmam Halil Konakçı hakkındaki cürüm duyurusunu sürece koymayan Savcı Vahit Özcan hakkında, o süreçte yaptığı süreçler nedeniyle savcılığa cürüm duyurusunda bulundu.

Cumhuriyet’te yer alan habere nazaran İmam Halil Konakçı, bayanlar için, “Kadın erkek eşitliği tamamen yalan. Namazını kıldırt hanımına, başını örttür. Sokaklar kasap dükkanı gibi. Et görmekten içimiz dışımıza çıkıyor” demişti.

Avukat İsmail Çakmak da İmam Konakçı’nın bu kelamları nedeniyle cürüm duyurusunda bulunmuştu. Savcı Vahit Özcan, Avukat Çakmak’ın, imam hakkındaki kabahat duyurusu dilekçesi için “işleme konulmama kararı” vererek soruşturma açmamıştı.

Öte yandan Savcı Vahit Özcan, Avukat İsmail Çakmak’ın bu kabahat duyuru dilekçesini, Avukat Çakmak’ın anne – baba ve adres bilgilerini de ekleyerek Diyanet İşleri Başkanlığı’na göndermişti.

Avukat İsmail Çakmak, kararı veren savcı Özcan’ı “anayasaya aykırı davrandığı” gerekçesiyle başsavcılığa şikayet etti. Şikayet dilekçesinde sırf ismi ve soyadı olmasına rağmen karara ismi ve soyadının yanı sıra anne ve baba isminin, doğum tarihinin ve açık adresinin eklendiğini aktaran Çakmak, “Yetkili mercileri ihbarcı veya şikayetçinin kimlik bilgilerini gizli tutmak zorundadır” kararına rağmen bu bilgiler ile birlikte kararın bir örneğinin Diyanet’e gönderildiğini aktardı.

Çakmak, şikayeti “korktuğu için değil, yasaların katledilmemesi gerektiğine inandığı için yaptığını” belirterek, “Savcı, Türkiye Cumhuriyeti’nin bir cumhuriyet savcısıdır, Diyanet’in savcısı değildir. Diyanet’in ihbarcılıkla, muhbirlikle görevlendirilmiş bir memuruymuş gibi işlem yaptığı için şikayet edilmektedir” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu