Haber

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, Erzurum’da iş insanlarıyla bir araya geldi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, “İşi ayakta tutacak ama işçilerimizi rahat nefes alacak ve enflasyonun yıkımından koruyacak bir asgari ücret seviyesinin belirlenmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi. söz konusu.

Bakan Alım, Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen toplantıda iş insanlarıyla bir araya geldi.

Bilgin burada yaptığı konuşmada sivil toplum kuruluşlarının önemine işaret ederek Üretim Sürecine Katılım Programı hakkında bilgi verdi.

Salı günü Taban Fiyat Tespit Kurulu’nun toplanacağını hatırlatan Alım, şunları kaydetti:

“Salı günü yapılacak taban fiyat toplantısında ortak bir mutabakata varılacağına inanıyorum. Oradaki asıl sorun, işçilerimizi enflasyon baskısından kurtaracak ve onlara nefes aldıracak bir fiyat seviyesinin belirlenmesidir. Ayrıca patronlarımız ve işletmelerin ödeyebilecekleri bir fiyat düzeyi olmalı.Çünkü işyeri yoksa iş de yoktur.Patronsuz işçi olmaz. Bu nedenle işletmeyi ayakta tutacak, ancak çalışanlarımıza rahat nefes alacak ve onları enflasyonun tahribatından koruyacak bir taban fiyat seviyesinin belirlenmesi gerektiğini düşünüyoruz.”

Emeklilik yaşı (EYT) konusunda teknik çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu belirten Bilgin, “Geçmişte dijital ortamda kayıtlar tutulmadığı için özellikle özel şubelerde çalışan sigortalılarda bu durum çok yaygın. . Konuyla ilgili çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor.” söz konusu.

“Kıdem tazminatı için kredi sorununu çözdük”

Bu günlerde yurt dışındaki konsolosluklarda yoğun bir çalışma olduğunu belirten Bilgin, şöyle konuştu:

“Yurt dışında çalışanlardan ya da Türkiye’de çalışıp sonra yurt dışına giden işçilerimizden talepler var. Şu sıralar yurt dışındaki konsolosluklarda yoğun bir çalışma var. Bunları inşallah bitireceğiz. Bu konuda tedbirler alıyoruz.” Maliye Bakanımız Sayın Nureddin Nebati ile çözdük. Süreç başladığında, rastgele problemler olmayacak. Türkiye bu sorunları çözerek ilerleyecektir.”

Ekonomide sorunların yoğunlaştığı dönemde toplumsal sorunların daha çok öne çıktığına işaret eden Bilgin, “Asgari fiyat neden Türkiye’nin gündeminde bu kadar yüksek. Çünkü Türkiye enflasyonun üzerinde bir ortamda yaşıyor. Bu döngüsel bir durum. Bu da geçecek ama bu döngüsel durumun da zararları var, bunları onarmak, yıkımların verdiği zararları gidermek sosyal politika tedbirleriyle yapacağımız şeylerdir.” sözlerini kullandı.

Vali Okay Memiş, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, AK Parti Erzurum Milletvekili Selami Altınok, AK Parti İl Başkanı Mehmet Emin Öz, MHP İl Başkanı Naim Karataş, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Saim Özakalın, kurum yöneticileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve iş liderleri. kişi katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu