Ekonomi

Akaryakıt fiyatlarına bir zam daha! Otogazın fiyatı 17 lirayı geçecek

Akaryakıt fiyatları döviz kurlarındaki ve petrol fiyatlarındaki dalgalanmalara bağlı olarak sürekli değişmektedir. Son dönemde üst üste yaşanan artışlara bir yenisi ekleniyor. Otogaza bu gece yarısından itibaren 1 lira 31 kuruş zam bekleniyor.

OTOGAZIN FİYATI NE KADAR OLACAK?

Artışın ardından otogazın litresi İstanbul’da (Avrupa) 17 lira 69 kuruşa, Ankara’da 17 lira 60 kuruşa, İzmir’de 17 lira 31 kuruşa çıkacak.

SEÇİMDEN SONRA FİYAT İKİ KATINA ÇIKTI

Akaryakıt fiyatları son dönemde defalarca arttı. 14 Mayıs seçimleri öncesinde LPG fiyatı 10 lira civarındaydı. Otogazın fiyatı 3,5 aylık dönemde yaklaşık 2 kat arttı.

Akaryakıt Fiyatları Nasıl Hesaplanıyor?

Türkiye’de akaryakıt ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payı eklenerek KDV hariç rafineri satış fiyatı elde edilmektedir. Gümrüksüz rafineri fiyatı hesaplanırken Akdeniz-İtalya piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek önemli bir fiyat değişim farkı ile gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde edilmektedir. Bu hesaplama sonucunda dağıtım şirketlerinin uyguladığı fiyatlar rekabet ve özgürlük nedeniyle şirketlere ve şehirlere göre biraz farklılık gösterebilmektedir.

ikizdere-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu