Haber

YÖK Başkanı Özvar: “2022 yılı itibarıyla 20’si devlet ve 3’ü vakıf olmak üzere toplamda 23 araştırma üniversitesi sayısına ulaştık”

YÖK Lideri Özvar: “2022 yılı itibarıyla 20’si devlet ve 3’ü vakıf olmak üzere toplamda 23 araştırma üniversitesi sayısına ulaştık”

“2023 yılında yani Cumhuriyetin 100. yılında Türkiye yükseköğretim sistemindeki rekabeti artıracak ve farklı paydaşların taleplerine daha iyi cevaplar üretebilecek olan 100 Mükemmeliyet Projesini hayata geçireceğiz”

ELAZIĞ Yükseköğretim Heyeti Lideri Prof. Dr. Erol Özvar, Fırat Üniversitesi mesken sahipliğinde düzenlenen Araştırma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programına katıldı.

Fırat Üniversitesi konut sahipliğinde düzenlenen Araştırma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı başladı. Bir otelde düzenlenen programa 23 üniversiteni rektör ve öğretim üyeleri katıldı. 2021 yılının Araştırma Üniversiteleri Performans sıralamasının da açıklandığı programda Yükseköğretim Heyeti Lideri Prof. Dr. Erol Özvar, değerli açıklamalarda bulundu. Araştırma üniversitelerinin, ulusal gelişime katkılarının yanı sıra milletlerarası arenada da değerli roller üstlendiğini söz eden YÖK Lideri Prof. Dr. Erol Özvar, “Özellikle, innovasyonda ve bilgi üretimindeki rolleriyle memleketler arası görünürlüğünü arttıran araştırma üniversiteleri, ülkelerin bilgi üretimindeki global rekabetine de büyük oranda dayanak olmaktadırlar. Ülkelerin, üniversiteleri aracılığıyla sahip oldukları güçlü araştırma kapasiteleri ve böylelikle global bilgi üretimine yaptıkları katkı, ekonomik ve siyasal alanlarda kelam sahibi ve başkan pozisyonda olmalarına direkt kaynaklık eden ögelerin başında gelmektedir. Yükseköğretim Şurası olarak bizler de Türkiye’de yükseköğretim alanında son yirmi yılda yaşadığımız genişlemeyi üniversitelerimizin misyon odaklı farklılaşmaları ile sürdürmelerini istek ediyoruz. Ülkemizin öncelikli gayeleri ve alanları çerçevesinde nitelikli bilgi üretmek, disiplinler ortası çalışmaları ve işbirliklerini teşvik etmek, doktoralı araştırmacı sayısını artırmak ve üniversitelerimizi memleketler arası alanda daha görünür kılmak üzere emellerle başlayan “Araştırma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programında, 2021 yılı Aralık ayında değerli değişiklikler yaptık. Böylelikle, programın gayelerini netleştirdik ve içeriğini güçlendirmiş olduk. Programa dahil edilen 3 vakıf üniversitesi ile, 2022 yılı prestijiyle 20’si devlet ve 3’ü vakıf olmak üzere toplamda 23 araştırma üniversitesi sayısına ulaştık. Araştırma üniversiteleri performanslarına nazaran A1, A2 ve A3 olmak üzere 3 performans kümesine ayrılmıştır. Araştırma üniversitelerine sağlanması planlanan tüm takviyeler, yer aldıkları performans kümesine nazaran farklılaşmaktadır” dedi.

“2023 yılına ait bütçe transferi da 2022 performans sıralaması çerçevesinde yapılacaktır”

2022 Haziran ayında 20 Araştırma Üniversitesine, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından 100 milyon lira bütçe aktarımı yapıldığını aktaran Prof. Dr. Özvar, ” Yükseköğretim Heyeti olarak bizler, bugüne kadar araştırma odaklı üniversitelere sağlanan en büyük fonu, 2022 yılı Mart ayında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük dayanağı ile başlattık. Yükseköğretim Şuramız ve Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ortasında Araştırma Üniversiteleri Dayanak Programı çerçevesinde desteklenecek projeler için bir protokol yapılmıştır. ADEP sayesinde, araştırma üniversitelerinin sıhhat, toplumsal bilimler ve fen/mühendislik üzere eşleşme alanlarındaki projeleri desteklemek emeli ile Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından kaynak transferi sağlanması mümkün kılınmıştır. Üniversitelerden her yıl talep edilen raporlar ile üniversitelerin performansları “Araştırma Kapasitesi”, “Araştırma Kalitesi” ve “Etkileşim ve İşbirliği” başlıkları altında 32 gösterge çerçevesinde değerlendirilmekte ve bunlara nazaran bir sıralama yapılmaktadır. Araştırma Üniversiteleri Yıllık Performans sıralaması üzerinden bütçe dağılımı yapılmıştır. 2023 yılına ait bütçe transferi da 2022 performans sıralaması çerçevesinde yapılacaktır. 2022 yılı performans sıralaması, bugünkü toplantıda üniversiteler ve kamuoyu ile paylaşılacaktır” diye konuştu.

İstatistiksel veriler paylaşan Prof. Dr. Özvar, “Araştırma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı çerçevesinde belirlenen 23 Araştırma Üniversitesi, 2017 yılında toplam doktora mezun sayımızın yüzde 62’sini karşılarken bu oran 2021 yılı itibariyle yüzde 51’e düşmüş görünmektedir. Öteki bir tabirle, bu üniversitelerimizin doktora öğrenci ve mezun hisselerinde bir düşüş kelam bahsidir. Bu durum, Araştırma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisas Programı çerçevesinde olmayan bilhassa 1992 yılında kurulan ikinci dalga üniversitelerin lisansüstü kapasitelerini artırmaya devam etmeleri ile bağlantılı görünmektedir. 2021-2022 akademik yılı prestijiyle, doktoralı insan kaynağı yetiştirme yükünün yaklaşık yarısını üstlenmiş durumdasınız. Bu değerli bir orandır ve bundan ötürü sizlere müteşekkiriz. Fakat toplam 185 yükseköğretim kurumu ortasındaki kimi rakipleriniz her geçen gün daha da güçlenmekte ve sistem içerisindeki hisselerini artırmaktadır. Şunu da eklemek isterim ki, 2006 ve sonrasında kurulan yükseköğretim kurumları ortasında da makul programlarda güçlü bir akademik takıma sahip ve milletlerarası seviyede uygun bir performans gösteren ünitelerin sayısı her geçen gün artmaktadır” şeklinde konuştu.

2023 yılında yani Cumhuriyetin 100. yılında Türkiye yükseköğretim sistemindeki rekabeti artıracak ve farklı paydaşların taleplerine daha iyi cevaplar üretebilecek olan 100 Mükemmeliyet Projesini hayata geçireceklerini sözlerine ekleyen Özvar, “Bu projelere yükseköğretim kurumları, fakülteler, enstitüler, araştırma merkezleri yahut kısımlar üzere akademik ünitelerin tamamı müracaat yapabilecekler. Bu projelerle hem farklı paydaş beklentilerine süratli ve aktif yanıt vermeyi hem de Türkiye’nin milletlerarası arenada rekabet gücünü artıracak çalışmaları yürüten üniteleri desteklemeyi hedefliyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu