Haber

Yemen’de Husiler’den liman saldırılarına devam edileceği iması

Yemen’de meşru hükümet karşıtı Husiler, ülkeden petrol ihracatını engellemek için limanlara yönelik saldırıları sürdüreceğini ima etti.

Husilerin Yüksek Siyasi Konseyi Başkanı Mehdi el-Meşşat, Yemen’in bağımsızlığının yıl dönümü hasebiyle yaptığı açıklamada, “anayasal olarak halkın servetini korumak ve petrol ile gaz zenginliklerinin yağmalanmasını önlemek için sağlam konumlarını yenilediklerini” belirtti.

“Yemenlilerin meşru hakkının uluslararası denizciliğe herhangi bir tehdit anlamına gelmediğini” tabir eden Meşşat, “asıl tehdit oluşturanın, Yemenlilerin zenginliğine saldırganlığını, ablukasını ve halkın servetini yağmalamayı sürdürenler olduğunu” vurguladı.

Yemen hükümetinden şu ana kadar Meşşat’ın açıklamalarına ilişkin bir değerlendirme gelmedi.

Meşşat’ın açıklamaları, “Husilerin petrol limanlarına yönelik saldırılarını uluslararası çağrılara rağmen sürdüreceği iması” olarak değerlendirildi.

Husilerin petrol limanlarına yönelik saldırıları

Husiler, ekim ayında Hadramevt ilinin idari merkezi Mukella kentinde bulunan Dabbe Petrol Limanı ile Şebve vilayetindeki En-Nuşeyme Petrol Limanı ve 9 Kasım’da da Kuna Limanı’nı amaç almıştı.

İran takviyeli Husilerden yapılan açıklamada, “Dabbe Limanı’ndan ham petrol yağmalamaya çalışan bir gemiyi önlemek için küçük bir uyarı olarak saldırıyı gerçekleştirdik.” tabiri kullanılmıştı.

Saldırı memleketler arası seviyede kınanırken, Husilere tansiyonu tırmandırmama ve bu tıp ataklara son verme daveti yapılmıştı.

Yemen’deki İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başşehir Sana ve birtakım bölgelerin kontrolünü elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine dayanak veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu