Haber

UCUZ ‘AFYON’ SUCUK UYARISI

İnternette ‘Afyon’ ve ‘yüzde 100 dana eti’ denilerek sucuklar kilosu 55 ila 100 lira arasında satılırken, danadan yapılan sucuklar market ve kasaplarda kilosu 160 ila 300 lira arasında değişen fiyatlarla satılıyor. Kocaeli Kasaplar, Celepler, Yetiştiriciler, Tavukçuluk ve Evcil Hayvan Bakımı Esnaf ve Sanatkarlar Odası İsmail Şalgam, sucuktan yapılan etin kilogramının 125-130 liradan satıldığını, internette ucuza satılan sucuğun satılamayacağını söyledi. dana etinden yapılır.

Bazı internet sitelerinde ‘Afyon’da 100 dana sucuk 100’de’, ‘Dana yağlı sucuk’, ‘İndirimli son fiyatlar’ gibi pazarlama taktikleriyle sucuklar kilosu 55 liradan 100 liraya satılıyor. Kıymanın kilosu 125-130 liradan satılırken, internette dana etinden yapıldığı belirtilen sucuğun ağırlığının bu kadar ucuz olması dikkat çekti. Marketlerde ve kasaplarda dana etinden yapılan sucuğun ağırlığı 160 ile 300 lira arasında değişiyor.

‘KARIŞIM NEDİR BİLMİYORUZ’

Ucuza satılan sucuklara nelerin katıldığını bilmediklerini, vatandaşların dini yerlerden sucuk aldığını öne süren İsmail Şalgam, “Kılçıksız etin kilosu 125-130 TL. Sosyal medyada sucuk satılıyor. Kilosu 55 TL’den satılıyor.Dana eti nasıl satılır?Eti daha ucuz ne olabilir?Tavuk eti kemiksiz 70TL’ye tezgahlarda satılıyor.Tavuğa mı tavuğun içine ne karıştırılıyor bilemiyoruz.En uygunu kasapta sucuk 150-180 lira işte olması gereken fiyatlar bunlar %15-20 kar marjı belirlenmiş sosyal medyada 55-70 liraya satılan sucukları ve uygun fiyata satılan sucukları bakanlığın denetlemesini istiyoruz marketlerde İnsan sağlığı en önemli konu” dedi.

‘BU FİYATA MEYVE SUYU SATMAK MÜMKÜN DEĞİL’

Kasap Ahmet Zümbüllü, internette satılan 55-60 liraya bir kilo sucuğun satılamayacağını belirterek, “Etin belli bir maliyeti var. Bu maliyetin çok altında sucuk satmak akla ve mantığa aykırı. Fiyat Bugün bir dana karkasının fiyatı 110 lira, tezgaha gelişi 145- 146 lira bandında ve bu fiyattan sucuğu satmanız mümkün değil” dedi.

Sadece kasaptan sucuk aldığını söyleyen Emine Öztok, “Kasaptan almayı tercih ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu