Ekonomi

TÜFE verilerini bekleyen dolar euro karşısında değer kaybetti

Yatırımcıların Federal Rezerv’in politika kararlarını etkileyebilecek önemli bir ABD enflasyon raporunun açıklanmasını beklemesi nedeniyle ABD doları bugün Euro karşısında son bir ayın en düşük seviyesine geriledi. Euro, Asya işlem saatlerinde %0,03’lük hafif bir artışla 1,0823$’a yükseldi ve bir ara 10 Nisan’dan bu yana görülmeyen 1,0828$ seviyesine ulaştı.

Doların altı önemli para biriminden oluşan bir sepetle karşılaştırıldığı ve Euro’nun ağırlıkta olduğu ABD dolar endeksi %0,11 düşüşle 104,94’e geriledi. Daha önce 104,92 ile son bir buçuk haftanın en düşük seviyesini görmüştü.

Eş zamanlı olarak, ABD Hazine tahvil getirileri de düşüş gösterdi ve gösterge uzun vadeli tahvil getirisi %4,4414’e gerileyerek gecelik 3,5 baz puanlık düşüşünü sürdürdü.

Çekirdek tüketici fiyatlarına ilişkin açıklanacak raporun, Nisan ayı Tüketici Fiyat Endeksi’nde (TÜFE) bir önceki aya göre %0,4’lük artışa kıyasla %0,3’lük bir artış göstereceği tahmin ediliyor. Deutsche Bank’ta stratejist olan Alan Ruskin, analistler arasında %0,3’lük tahmin üzerinde alışılmadık bir uzlaşı olduğunu ve bunun da piyasanın faiz patikası beklentilerinin değişime karşı bir miktar dirençli olduğunu gösterdiğini vurguladı. Tahminlerden önemli bir sapmanın, özellikle de %0,5 veya daha fazla bir artışın, faiz oranlarının önemli ölçüde yeniden değerlendirilmesine ve ABD dolarının tüm para birimleri karşısında güçlü bir şekilde yükselmesine yol açabileceğini sözlerine ekledi.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell kısa bir süre önce ABD ekonomisine ilişkin iyimser bir değerlendirme yaparak sürdürülebilir büyüme ve enflasyonda düşüşe olan güvenini ifade etti. Bununla birlikte, ilk çeyrekte tüketici fiyatlarının beklenenden yüksek çıkması, Fed’in faiz indirimlerinin hızının yeniden değerlendirilmesine yol açtı ve mevcut beklentiler bu yıl için yaklaşık 45 baz puanlık indirime indirildi.

Doların muadillerinin çoğu karşısındaki genel zayıflığına rağmen, Japon Yeni karşısında kazanmaya devam etti. Dolar daha önce 156,80 yene ulaştıktan sonra bugün %0,12 artışla 156,245 yene yükseldi. Japonya Merkez Bankası’nın duruşu daha şahin hale gelirken ve Haziran ayında faiz artırımı olasılığı artarken bile Japon uzun vadeli getirileri %0,955 ile düşük kalmaya devam ediyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Doların 29 Nisan’da yen karşısında son 34 yılın en yüksek seviyesine ulaşması, Japonya Merkez Bankası ve Japon Maliye Bakanlığı’ndan kaynaklandığı düşünülen müdahalelere yol açtı. IG’den Tony Sycamore’un da aralarında bulunduğu analistler, ABD TÜFE raporunun sonucuna bağlı olarak daha fazla müdahale potansiyeli üzerinde spekülasyon yapıyor.

Diğer döviz haberlerinde, Çin yuanı dolar karşısında iki haftanın en düşük seviyesinden toparlandı. Çin’in konut fazlasının üstesinden gelmeye yönelik potansiyel bir plana ilişkin iyimserlik, ABD Başkanı Joe Biden’ın çeşitli Çin mallarına yönelik gümrük tarifelerini artırma kararının etkisine karşı koydu. Dolar, daha önce 7,2460 yuan gibi yüksek bir seviyeye ulaştıktan sonra, offshore işlemlerde %0,24 düşüşle 7,2232 yuana geriledi.

Avustralya ve Yeni Zelanda dolarları Çin’e yönelik olumlu havadan faydalandı. Avustralya doları %0,32 artışla 0,6648 dolara yükselerek en son 8 Mart’ta görülen 0,6651 dolar seviyesine ulaştı. Yeni Zelanda doları %0,37 artışla 0,6062 dolara yükseldi ve 10 Nisan’dan bu yana görülmeyen 0,6064 dolara ulaştı.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu