Ekonomi

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: “Kayseri, öz insanının emeği ile en önemli sanayi kentlerinden biri haline geldi”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Kayseri, kendi insanının emeği ile en önemli sanayi şehirlerinden biri haline geldi” dedi.

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) tarafından 2022 Sanayi Gecesi düzenlendi. Geceye AK Parti Yerel Yönetimler Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, ilçe belediye başkanları, protokol üyeleri ve sanayiciler katıldı. Etkinlikte, İstanbul Sanayi Odası tarafından yayınlanan İSO 2021 yılı birinci ve ikinci 500 sıralaması ile ihracat kategorisinde dereceye giren toplam 45 sanayiciye ödül plaketleri verildi. Küresel ekonomide yaşanan sıkıntılara rağmen ekonomiye katkı sağlayan sanayicilere teşekkür eden KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, “Kayseri Sanayi Odası olarak 2005 yılından bu yana örgütleniyoruz ama çok isterim. Odamızın 56. yılında ve pandemi nedeniyle düzenlediğimiz klasik sanayi gecemizde sizlerle birlikte olmaktan duyduğum memnuniyeti dile getirmek için geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi dereceye giren 45 üyemize plaketlerini takdim edeceğiz. İstanbul Sanayi Odası’nın bu yıl yayınladığı İSO birinci ve ikinci 500 sıralamasına sahip ihracat kategorisi İlimizin ve ülkemizin ekonomisine katkı sağlayan tüm sanayici ve iş adamlarını en içten dileklerimle kutluyor, her birine ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Bakanım Özhaseki’ye çok teşekkür eder helalliklerini isterim.Gece gündüz kendilerine ulaştık sanayicimizin derdini anlattık, Çok hızlı çözüm buldular. konular. Bakanım Mehmet Özhaseki, belediye başkanlığı döneminde Kayseri’de tüm Türkiye’ye örnek olacak bir belediyecilik yaptı. Şu anda deneyimlerini tüm Türkiye ile paylaşıyor. Özellikle Kayseri’de üretimi, ihracatı ve istihdamı artırmak amacıyla Melikgazi Belediye Başkanlığı döneminde kurulmasına öncülük ettiği Kayseri Serbest Bölgesi 140 firma ve yaklaşık 7 bin istihdamla yılda 600 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştiriyor. Kayseri Serbest Bölgemiz bir çekim merkezi haline geldi. Bugün serbest bölgede çok büyük ve önemli bir yatırım için arsa tahsis sözleşmesi Sayın Bakanımızın katılımıyla imzalandı. Anadolu’nun en eski ticaret merkezi olan Kayseri’miz bugün Türkiye’nin ve Avrupa’nın değerli üretim merkezlerinden biridir. Kayseri, 5 üniversite, 2 teknopark, 15 Ar-Ge merkezi ve 2 tasarım merkezi ile bölgemize ve ülkemize değerli katma değer sağlayan bir il konumundadır. Kayserili sanayiciler olarak üretim odaklı serbest bölgede 3 OSB ve 2 bin 200 fabrikada üretim yapıyoruz. Toplamda 50 milyon metrekarelik bir sanayi alanında bu faaliyetleri yürütüyoruz. 4 milyar doları aşan ihracatımız ve 2 milyar doları aşan ithalatımızla 6 milyar doları aşan dış ticaret hacmimiz var. Bugüne kadar yaklaşık 1.700 ihracatçı ile 190 ülkeye ihracat gerçekleştirdik. Kayseri olarak ithal ettiğimizin iki katını ihraç ediyoruz. Cari fazla veriyoruz. Bizleri varlıklarıyla onurlandıran misafirlerimize, şehrimize ve ülkemize değer katan tüm sanayici ve iş adamlarımıza şükranlarımı sunuyor, ödül alan tüm firmalarımızı kutluyorum.”

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu da Kayseri’nin kendi insanının emeği ile en önemli sanayi şehirlerinden biri haline geldiğini belirterek, “Sadece ticarette değil marka şehir haline gelen memleketim Kayseri’de aranızda olmaktan onur duyuyorum. sanayide, turizmde ve eğitimde de var.Aslında Kayseri tüm ülke için marka şehir haline gelmiş bir şehir.Ortak bir noktada.Biz burada Kayseri’de tamamen kendi imkanlarımızla ortaya çıkan bir başarı hikayesi yazdık. Kayseri milattan önce ticaret şehriydi kendi insanımızın emeği ile Türkiye’nin en önemli sanayi şehirlerinden biri oldu yetmedi turizm şehri oldu eğitim merkezi üniversiteler şehri olduk tüm bunları Kayserili kendi girişimci ve hayırseverlerimizin emek ve emeği ile başardık.Bu anlamda baktığınız zaman Türkiye’de tek biziz.Devletten bir şey istemedik, almadık. , ve buraya geldik Tamamen kendi imkanlarımız ile s noktası. Tüm bu başarılarıyla bizleri gururlandıran Kayserili sanayicilerimizle. Ödüllendirilen tüm kartlarla gurur duyuyorum, eşlerimi de tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Kayseri 3 Organize Sanayi Bölgesi, 1 Serbest Bölge ve 2 Teknoloji Geliştirme Merkezi ile hepimizin gurur duyduğu bir konuma geldi. Tamamına yakını sanayi işlerinden oluşan, katma değeri yüksek bir ihracat hacmimiz de var. Elbette bu büyük başarının en büyük hissedarları olan Bakanımızı, valimizi, belediye başkanımızı, milletvekillerimizi, oda ve borsa başkanlarımı tebrik ediyorum.

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, “Onurumuz ve gururumuz olan yatırımcılarımıza ve sanayicilerimize saygı ve tebriklerimi sunuyorum. Başarılarının devamını diliyorum.”

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, “İlk binyılımızda 31 firma var. Kayserili firmalara baktığımızda ya da sanayi dünyasında kimlerin olduğuna baktığımızda düşünüyorum. Kayseri doğumlular bu yıl 60’ı geçti.Çok şükür bunlarla gurur duyuyoruz.Bugün burada çalışan, risk alan, gece gündüz durmadan çalışan sanayici kardeşlerimiz mükafatlandırılacaktır.Bunun için çok isterim. emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür etmek için.60 yaşının üzerindeyim.Geriye dönüp baktığımda kaç tane kriz gördüm. Bu krizler kalıcı değildir. Bugün yaşadığımız küçük yükler de en kısa zamanda üzerimizden kalkacaktır. Değerli olan işimizi istikrarlı bir şekilde sürdürmek, zor zamanlarda ayakta kalabilmek, yatırım yapmak ve bunun sonucunda üretip ülkeye faydalı olabilmektir” dedi.

Vali Gökmen Çiçek, “Geçtiğimiz yıllardan bu yana bu şehir çok değerler taşıdı. Biraz önce liderimizin de söylediği gibi Türkiye’nin her yerinde katma değerli ürünler üreten insanlar yetiştirdi. Dolayısıyla çok şeyler yetişiyor. Ama Kayseri’de güzel insanlar yetişir.”

Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından dereceye giren sanayicilere plaketleri takdim edildi. – KAYSERİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu