Haber

TBMM AB Uyum Komisyonu toplandı

Türkiye ve Avrupa Kurulu Ortasında İştirak Öncesi Yardım Aracı (IPA III) Çerçevesinde Türkiye’ye Yapılacak Birlik Mali Yardımının Uygulanmasına İlişkin Özel Düzenlemeler Hakkında Mali Çerçeve Ortaklık Anlaşması’nın onaylanmasını uygun bulan kanun teklifi, TBMM AB Ahenk Komitesinde benimsendi.

Komisyon, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Kasım Gülpınar başkanlığında toplandı.

Gülpınar, teklifin, IPA III yararlanıcısı ülkelere iştirak öncesi mali iş birliği kapsamında yapılan yardımların, Türkiye bakımından 2021-2027 devrinde de kullanılmasını sağlamak, AB ile topluluk programları dahil olmak üzere, mali iş birliğinin sürdürülmesini temin edecek mutabakatın onaylanmasını uygun bulduğunu belirtti.

Türkiye-AB mali iş birliğinin 20 yıldır kesintisiz biçimde devam ettiğini anlatan Gülpınar, Türkiye’nin, AB üyelik sürecinde en somut kazanımlar elde ettiği alan olduğunu ifade etti.

Gülpınar, şöyle konuştu:

“AB uyum süreci bağlamında 2002’den bu yana ülkemize tahsis edilen 9 milyar 200 milyon avroluk AB fonu sayesinde 900’e yakın büyük ölçekli proje gerçekleştirilmiştir. AB 2021-2027 yıllarını kapsayan IPA III döneminde performans ve kalite odaklı bir değişikliğe gitmiş ve ülke bazında tahsisat olmaksızın 7 aday ülke için toplam 14,2 milyar avroluk fon havuzu oluşturmuştur. IPA fonları Türkiye’nin iştirak sürecinin çok kıymetli bir modülüdür. Bu nedenle 2023 yılı ve geriye kalan IPA III Devri için Türkiye’ye sağlanan tahsisatın önemli bir miktarda olması gerektiği hususunu muhataplarımıza her fırsatta ifade ettiğimizi özellikle belirtmek isterim.”

-“47 projeyi AB’ye sunduk”

Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü Bülent Özcan, AB’ye katılım sürecinde aday ülkeler için uygulanan IPA programlarının 7 yıllık süreçler halinde gerçekleştirildiğini, Türkiye’nin bu programdan 2002’den beri yararlandığını bildirdi.

IPA kapsamında yapılan projelere mali yardımlar verildiğini dile getiren Özcan, program hakkında milletvekillerine bilgi verdi.

Özcan, IPA III programının ise 2021-2027’yi kapsadığını vurgulayarak, “Kaynakları kullanma açısından baktığımız zaman da ülkemiz IPA kaynakları açısından verimli bir şekilde kaynakları kullanıyor.” diye konuştu.

Türkiye’ye 2021 için 208,5 milyon avro tahsisat öngörüldüğünü lisana getiren Özcan, bunun yetersiz olduğunu ve daha evvelki periyotlarda 650-700 milyon avroluk kaynak kullanıldığını, her platformda söylediklerini aktardı.

Özcan, Avrupa Kurulunun bunları not aldığını söylediğini lakin realitede kaynağın 208,5 milyon avro olduğunu, 2022 yılında da 221,5 milyon avroluk bir kaynağın tahsis edildiğini kaydetti. Özcan, “2023 projelerini de biz tamamladık, toplam 47 projeyi AB’ye sunduk, yaklaşık 250 milyon avroluk bir büyüklüğü var, onların dönüşlerini bekliyoruz, projelerle ilgili yorumlarını bekliyoruz, bu ay içerisinde bize nihai sonuçları, nihai değerlendirmelerini ifade edecekler, böylece 2023 paketini de tamamlamış olacağız” diye konuştu.

Sunumdan ve milletvekillerinin konuşmalarının akabinde kurul kanun teklifini benimsedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu