Ekonomi

SEC’de kriptoya karşı çatlak ses

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nda (SEC) bir komisyon üyesi olan Hester Peirce, yakın zamanda Avrupa Birliği tarafından kabul edilen Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) çerçevesinin Amerika Birleşik Devletleri’nde kripto düzenlemesi için iyi bir model olacağına inandığını belirtti.

Londra’daki Financial Times Kripto ve Dijital Varlıklar Zirvesi’ndeki bir panel tartışmasına katılan Pierce, Birleşik Krallık tarafından benimsenen düzenleyici yaklaşımın ABD sürecini de bilgilendirebileceğini ekledi.

Peirce, “İnsanlara ‘Bakın, burada riskler var, bu riskleri kabul etmeyi veya etmemeyi seçebilirsiniz’ deyip ardından inovasyona izin veren bir düzenleyici model bulmaya çalışma yaklaşımını sizinle paylaşıyorum.”söz konusu.

Avrupa Parlamentosu, 20 Nisan’da Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) düzenlemesi lehine oy kullandı. MiCA, Avrupa Birliği’nin kripto para birimi endüstrisini düzenleme yaklaşımı için bir çerçeve sunuyor. Yasama metni kapsamında, kripto para birimlerinin çıkarılması, AB üye devletlerinde kripto varlık hizmet sağlayıcıları için yeni bir rejim kurarak kurumsal düzenlemenin kanatları altına girecek.

Peirce, “İyi bir düzenleyici rejimimiz olsaydı, insanlar gelirdi. ABD’de iyi bir düzenleyici rejimimiz olmadığı için kendi ayağımıza kurşun sıkıyoruz.”söz konusu.

SEC üyesi ayrıca, “ABD’deki düzenleyici sistem hakkında pek iyimser olmadığını ve yakında herhangi bir zamanda net düzenleyici rehberlik sağlayacağını” söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu