Haber

“Rusya-İslam Dünyası” Strateji Vizyon Grup Toplantısı Moskova’da Gerçekleştirildi

“Rusya-İslam Dünyası” Strateji Vizyon Kümesi Toplantısı Rusya’nın başkenti Moskova’da gerçekleştirildi.

Görüşmeye Rusya Federasyonu Tataristan Devlet Başkanı ve Rusya-İslam Dünyası Strateji Vizyon Grubu Başkanı Rustam Minnihanov’un yanı sıra Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya Başbakan Yardımcısı Marat Hüsnülin ve Rusya’nın büyükelçileri katıldı. İİT ülkeleri.

Minnikhanov burada yaptığı konuşmada, Müslüman ülkelerle iş birliğinin genişletilmesinin Rus dış politikasının öncelikli bahislerinden biri olduğunu belirterek, “Rusya Federasyonu ile İslam dünyası ülkeleri arasındaki işbirliği, Rusya’nın bu zor döneminde büyük önem taşıyor. uluslararası ilişkilerde krizin koşulları.” söz konusu.

Minnihanov, “Rusya-İslam Dünyası” Strateji Vizyon Grubu’nda 28 ülkeden 36 Rus ve 34 yabancı temsilcinin yer aldığını ve bu sayının sürekli arttığını bildirdi. ekonomiforum düzenleneceğinin bilgisini paylaştı.

“Müslüman ülkelerle çok kutuplu bir dünya düzeninin kurulmasından yanayız”

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, İslam dünyası ülkeleriyle ilişkilere önem verdiklerini vurgulayarak, “Biz, ülkemizle birlikte Birleşmiş Milletler (BM) ilkelerine dayalı, adil, demokratik, çok kutuplu bir dünya düzeninin kurulmasından yanayız. Müslüman ülkelerdeki dostlarımız, Batı’nın dayattığı çok liberal bedelleri agresif bir şekilde reddediyoruz.” tabirini kullandı.

“Rusya-İslam Dünyası” Strateji Vizyon Kümesi’nin çeşitli projeleri hayata geçirdiğine işaret eden Lavrov, bu kümenin Rusya ile İslam dünyası ülkeleri arasındaki bağlantılarda kilit bir değere sahip olduğunun altını çizdi.

Rusya Başbakan Yardımcısı Hüsnullin de Rusya’nın İslam dünyası ülkeleriyle ticaret hacminin son 3 yılda yaklaşık yüzde 30 arttığını belirterek, “Rusya her zaman İslam devletlerinin en güvenilir ortağı olacaktır.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu