Haber

Rus birliklerinin çekildiği Herson’da Ukrayna bayrakları açıldı

Rusya’nın Ukrayna’daki Herson kentinden büsbütün çekildiğini duyurmasının akabinde kentte yaşayan Ukraynalılar, Herson’daki Özgürlük Meydanı’nda Ukrayna bayrağı açtı.

Rusya Savunma Bakanlığının Rus birliklerinin Herson’dan tamamen çekildiği açıklanmasının ardından başkent Kiev’deki Ukraynalı askeri birlikler Herson’a geldi. Askerleri büyük bir coşkuyla karşılayan Ukraynalılar, Herson’daki Özgürlük Meydanı’nda bulunan Sivil İdare Binası önünde bir ortaya gelerek Ukrayna bayrağı açtı. Ukraynalı yetkililer hususa ait yaptığı açıklamada kentin neredeyse tamamının denetim altına alındığını lakin Ukrayna halkını Rus birlikler kentten büsbütün ayrılana kadar konutlarında kalmaları konusunda uyardı.

“Herson, Rusya’nın parçası”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rus ordusunun Herson’dan çekilmesinin ardından Herson’un referandumla ilhak edildiğini ve Rusya anayasasında resmiyet kazandığını vurgulayarak “Herson, Rusya Federasyonu’nun kesimi. Bu statü yasalar ile belirlenmiş ve sabitlenmiş durumda. Bunda bir değişiklik yok ve olması mümkün değil” demişti.

Öte yandan, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Sözcüsü Alexander Tupun toplumsal medyadan yaptığı açıklamada Herson kentinde bulunan 12 köyün Rus işgalinden kurtarıldığı paylaşımında bulunmuştu. – HERSON

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu