Ekonomi

Nikkei’nin güçlü görünümle yılsonuna kadar %4,6 yükselmesi bekleniyor

TOKYO – Reuters’ın hisse senedi piyasası stratejistleri arasında yaptığı bir ankete göre, Japonya’da Nikkei hisse senedi ortalamasının, güçlü kurumsal görünüm ve istikrarlı küresel ekonominin etkisiyle yıl sonuna kadar %4,6 artış göstermesi bekleniyor. Ankete katılan 16 analistin 13 Mayıs ve 21 Mayıs tarihleri arasında yaptığı tahminlerin medyanı, Nikkei’nin Salı günkü kapanış rakamı olan 38.946,93’ten bir artışla 40.750’ye ulaşmasını öngörüyor.

Bu ayın en yoğun kazanç sezonunda yerel şirketlerden gelen muhafazakar kazanç tahminleri nedeniyle piyasadaki bazı kısıtlamalara rağmen, endeks direnç gösterdi. Endeks 22 Mart’ta 41.087,75 ile gün içi rekor seviyeye ulaştıktan sonra Nisan başından bu yana 40.000 seviyesinin altında kaldı.

Nomura Securities’in baş hisse senedi stratejisti Tomochika Kitaoka, Japon şirketlerinin temkinli yıllık tahminler yayınlamalarına rağmen, yıl ilerledikçe bunları olumlu yönde revize etmelerinin muhtemel olduğunu ve bunun Nikkei’nin yükselişini destekleyeceğini belirtti. Ayrıca kurumsal yönetim reformunda beklenen ilerlemelerin hisse fiyatlarının yukarı yönlü hareketine katkıda bulunmasının beklendiğini belirtti. Bu yıl Nikkei, kısmen hisse geri alımları ve yönetişim değişikliklerinin yol açtığı çapraz hissedarlıkların çözülmesi nedeniyle, 2023’teki %28,2’lik kazancın ardından %16,4 oranında artış gösterdi.

Daiwa Securities’in baş hisse senedi stratejisti Yugo Tsuboi, Donald Trump’ın başkanlık seçimlerini kazanması durumunda bile devam etmesini beklediği ABD ekonomisinin gücüyle Nikkei’nin yıl sonuna kadar 43.000’e ulaşabileceğini öngörüyor. Benzer şekilde, SMBC Nikko Securities’den Hikaru Yasuda, küresel ekonomideki toparlanmanın yardımıyla endeksin yıl sonunda 40.500’e yerleşmeden önce 44.000’e ulaşabileceğini tahmin ediyor.

Kurdaki dalgalanmalar, özellikle de yenin dolar karşısındaki değeri piyasa duyarlılığını etkiledi. Yen kısa bir süre önce dolar karşısında 34 yılın en düşük seviyesine geriledi ve bazı analistler bunun Japon yetkililerin müdahalesinden kaynaklandığına inanıyor. Rakuten Securities’in baş stratejisti Masayuki Kubota, yen dolar karşısında 142 yene kadar güçlense bile, Japon şirketlerinin kazançları arttığı için Nikkei üzerindeki etkisinin minimum olacağını öne sürüyor. Endeksin yıl sonuna kadar 40.000 seviyesinde olmasını bekliyor.

Stratejistler de Nikkei’de önümüzdeki üç ay içinde %10 ya da daha fazla bir düzeltmenin olası olmadığına inanıyor. NLI Araştırma Enstitüsü’nün baş hisse senedi stratejisti Shingo Ide, ABD ekonomisindeki gerileme, çip patlamasının sona ermesi ve Orta Doğu’daki gerilimler gibi potansiyel riskleri kabul ediyor. Ancak, bu gelişmelerin dışında Nikkei’nin 35.000’in altına düşmesinin olası olmadığını öne sürüyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu