Yaşam

Netflix’in yeni dizisi ’1899’un çalıntı olduğu iddia edildi

Netflix’in yeni gizem ve dehşet dizisi “1899”, 17 Kasım 2022’de izleyicilerle buluştu. Brezilyalı çizgi roman sanatkarı Mary Cagnin, “Dark”ın yaratıcıları Jantje Friese ve Baran bo Odar tarafından geliştirilen dizinin kendi çizgi romanından çalıntı olduğunu tez etti.

Netflix Almanya çıkışlı dizisinin, kendi yapıtından intihal yaptığını öne süren Cagnin, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarında, “Şok oldum. 1899 dizisi, benim 2016 yılında yayımlanan Black Silence isimli çizgi romanımla birebir olduğunu öğrendim” yazdı. Paylaştığı gönderilerde hem dizinin konusunun hem de görsel lisanın kendi yapıtıyla ‘aynı’ olduğunu söyleyen Cagnin, panel panel karşılaştırmalarda bulundu.

Kayıp Rıhtım’ın aktardığına göre, sanatçı, bazı benzerlikleri şöyle anlattı:

– “Kara Piramit. Gemi ve gemi içindeki ölümler. Çok uluslu ekip. Açıklanamayan şeyler. Gözlerdeki semboller ve sembollerin ne zaman göründükleri.”

– “Kodları çağıran sesler. Gizemli ölümler de dahil olmak üzere karakterlerin kişisel dramaları gibi ince olay örgüsü ayrıntıları.”

.

‘ÇİZGİ ROMANI VE İNGİLİZCE VERSİYONUNU 2017’DE PAYLAŞTIM’

2017’de bir fuar için Almanya’ya çağrıldığını belirten Cagnin, yaşananları, “Bunun nasıl mümkün olabileceğini merak ediyor olmalısınız. 2017’de Brezilya Büyükelçiliği tarafından Avrupa’nın ünlü ve uluslararası fuarlarından Göteborg Kitap Fuarı’na davet edildim. Panellerde konuşmacı oldum ve Black Silence adlı çizgi romanımı sayısız yayıncı ve sektör paydaşlarına dağıttım. Yalnızca çizgi romanı değil, İngilizce versiyonunu da paylaştım” diyerek aktardı.

.

YASAL SÜREÇ BAŞLADI

En büyük hayalinin “ulusal ve uluslararası düzeyde tanınmak” olduğunu kaydeden sanatçı, “böyle bir olay yaşandığı için kalbinin kırıldığını” da söyledi. Cagnin, paylaştığı yeni gönderide aldığı tüm takviye için teşekkür ederken “yasal sürecin başladığını” da açıkladı.

İddialar hakkında şimdi Netflix ya da Jantje Friese ve Baran bo Odar ikilisinden karşılık gelmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu