Haber

Narlıdere Metrosu çiçek açıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, açılışına sayılı günler kala Narlıdere Metrosu’nun istasyon üstlerini İzmir’in doğasına uygun maki bitkileriyle yeşillendiriyor. 17 farklı türden 15 bin 350 bitkiyle donatılan parklar, kent mobilyaları ve sosyal alanlarıyla şehrin yaşam noktaları olacak.

Kenti demir ağlarla ören İzmir Büyükşehir Belediyesi, 24 Şubat’ta açılacak Narlıdere Metrosu için hazırlıklarını hızla sürdürüyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı, şehri birbirine bağlayacak Narlıdere Metrosu’nun istasyon üstlerini düzenliyor. Bornova Evka-3 ve Narlıdere yaşayan yeşil alanlardır. İzmir Metrosu’na eklenen Balçova, Çağdaş, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Narlıdere, Şehitlik ve Kaymakamlık olmak üzere 7 yeni istasyondan 6’sı (Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi hariç) parka açılıyor. İzmirlilerin keyifle vakit geçireceği mekanlar olarak yeniden tasarlanan bu parklar, Narlıdere Metrosu ile birlikte hizmete girecek.

İzmir’in maki bitki örtüsü istasyonlarda yaşayacak

İstasyonların üstündeki yeşil alanlarda geniş taç oluşturan ağaç çeşitlerinin yetiştirilmesi için toprak tepeleri oluşturuldu. Zirvelerin oluşturduğu arazi formu ve İzmir’in maki bitki örtüsündeki çeşitlerden yararlanılarak parkların maki ekosistemlerini temsil etmesi amaçlandı. Bölgede yetişen türlerin kent içerisinde kullanılması öncelikle biyolojik çeşitliliğin ihtiyaç duyduğu türlerin varlığını artıracaktır. İstasyonlarda kullanılan bitki ekosistemi, uzun vadede sulamada harcanan suyu azaltarak bakım maliyetlerinden tasarruf sağlayacak.

İzmir’in dokusuna uygun 15 bin bitki

Her istasyonda İzmir’de yetişen toplam 17 farklı bitki türü; 350’si ağaç, 1000’i çalı, 14 bini çalı olmak üzere 15 bin 350 bitki kullanıldı. İzmir’in biyolojik dokusunu yansıtacak gar üstü parklar aynı zamanda kent mobilyaları, oturma alanları, aydınlatma ve sosyal alanlarıyla kent estetiğine de katkı sağlayacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu