Ekonomi

Merkez Bankası ‘Özet Döviz Pozisyonu Raporlaması’na son verdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), “Özet Döviz Pozisyonu Raporlaması”nı kaldırırken, “Sistemik Risk Veri Takip Sistemi”nin (SRVTS) kapsamını şirkete genişletti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının Döviz Pozisyonuna Etki Eden İşlemlerin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Tarafından İzlenmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre TCMB, toplam nakdi ve gayrinakdi kredi bakiyesi 10 milyon lira ve üzerinde olan şirketlerin Özet Döviz Pozisyonu Raporlaması uygulamasına son verdi.

Mart 2023’te başlatılan uygulama Temmuz ayında 31 Aralık 2023’e ertelendi.

2018 yılında TCMB bünyesinde oluşturulan ve reel sektörün döviz pozisyonundaki değişimlerin izlenmesi ve etki analizine yönelik Türkiye’deki tek veri seti olan SRVTS’nin kapsamı güncellendi.

SRVTS’de raporlama kapsamında olacak şirketlerin belirlenmesi amacıyla 15 milyon dolar ve üzeri döviz kredi borcu yerine toplam nakdi kredi bakiyesi 100 milyon lira ve üzeri veya net satış hasılatı/varlık büyüklüğü Bir önceki yılın hesap döneminde 500 milyon lira ve üzeri istenecek.

SRVTS’de mevcut detaylı raporlama formatı basitleştirilerek şirketlerin raporlama süreçlerinin basitleştirilmesi amaçlanıyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu