Haber

Maltepe Kavşak Köprüsüne Beton Dökülüyor

MALTEPE kavşak köprüsünün betonu dökülünce itfaiye ekipleri alarma geçti. Beton dökülen köprü ayaklarının çevresine şerit çekilerek önlem alınırken, inceleme yapılacağı belirtildi. Köprü betonunda midye kabuklarının ortaya çıkmasıyla gündeme geldi.

D-100 Karayolu üzerinde bulunan ve her gün binlerce aracın geçtiği Maltepe bağlantı köprüsünün betonu döküldü. Haber verilmesi üzerine olay yerine itfaiye ekipleri sevk edildi. Daha önce betonundaki deniz kabukları ile ön plana çıkan köprünün paslanmış demirleri, sıvanın dökülmesiyle birlikte ortaya çıkmaya başladı. İtfaiye ekipleri levye yardımıyla tehlikeli betonları kaldırarak köprü ayakları çevresinde önlem aldı. Dökülen bölgeden geçen vatandaşlar ekipler tarafından uyarılırken, bazı vatandaşların şeridi atladığı görüldü.

UZMANLAR UYARDI

İstanbul’da beklenen olası şok, köprü, üst geçit ve viyadüklerin dayanıklılığını da gündeme getirdi. Kritik noktada bulunan Maltepe bağlantı köprüsü de betonunda ortaya çıkan midye kabukları nedeniyle gündem oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi Yapı Malzemeleri Laboratuvar Sorumlusu İnşaat Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Hasan Yıldırım, köprünün incelenmesi, tesviye edilmesi ve güçlendirilmesi gerektiğini belirtti. Yıldırım, “Burada beton yüzeyde aşınmalar var. Aşınma yerlerinde açılmalar var, bozulma olan yerlerde de demirlerin paslandığını görüyorum. Böyle köprülerin olup olmadığının incelenip elden geçirilmesi gerekiyor. gerekirse onarılır.” Jeofizik Yüksek Mühendisi Sarper Celasun ise “Beton kalitesi oldukça düşük. Deniz kumu kabuklu yapılar zaten riskli” şeklinde konuşmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu