İş

Kamuda 700 bin işçi zam talebi bakanlığa gidiyor

Karayolları, demiryolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları, elektrik üretim santralleri, kömür işletmeleri, bakanlıklar, üniversiteler ve kamu kurum ve kuruluşları başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarında 700 bini aşkın işçiyi ilgilendiren 2023 Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü müzakerelerinde süreç devam ediyor. hastaneler.

HAK-İŞ İLE GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR

TÜRK-İŞ Mali Genel Sekreteri ve YOL-İŞ Genel Başkanı Ramazan Ağar’ın başkanlığında Kamu Entegrasyon Kurulu oluşturan ve sözleşme taleplerini oluşturmak üzere üç kez toplanan TÜRK-İŞ, HAK-İŞ ile de görüştü. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sunulacak ortak bir metin taslağı. devam ediyor.

KURUL YARIN YENİDEN TOPLANACAK

TÜRK-İŞ bünyesindeki Kamu Uyum Kurulu, 2023-2025 döneminde kamu personel ücret artışlarını belirleyecek olan Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolüne ilişkin talepleri sonuçlandırmak üzere yarın bir kez daha toplanacak. Bu görüşmenin ardından kesinleşecek olan kamu çalışanının zam talebini içeren metin hafta başından itibaren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na iletilecek.

SÖZLEŞMELERİN BİR BÖLÜMÜ OCAK, SONRAKİ BÖLÜM MART AYINDA SONA ERECEK

TÜRK-İŞ Mali Genel Sekreteri Ağar yaptığı açıklamada, 2021 yılında imzaladıkları protokol kapsamındaki sözleşmelerin bir kısmının Ocak ayında, geri kalanının ise Mart ayında sona ereceğini söyledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na iletecekleri taleplerin büyük bölümünü belirlediklerini, geri kalanını da en kısa sürede tamamlayacaklarını belirten Ağar, şöyle konuştu:

“Bakanlığa sunacağımız ortak metni son haline getirmek için HAK-İŞ ile de temas halindeyiz. Bu kapsamda iki kez görüştük. Faydalı ve verimli bir süreç oldu. Mali ve sosyal haklarla ilgili taleplerimizi netleştireceğiz. Bu hafta bitmeden.Ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik metnini Sağlık Bakanlığı’na sunacağız.Bazı sözleşmelerin süresinin dolduğunu da göz önünde bulundurarak bir an önce mutabakatla sözleşmenin imzalanmasını istiyoruz. “

YETKİLİLERİN SÖZLEŞMELERİYLE YAKINDAN İLGİLİDİR

Öte yandan, yaklaşık 3,5 milyon memur ve 2,5 milyon emekli memurun maaş artış oranlarının belirleneceği 2024-2025 yıllarını kapsayan 7’nci Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri de Cumhurbaşkanlığı’nın prestijiyle başlayacak. 1 Ağustos. Bu açıdan kamu çalışanlarını ilgilendiren 2023 Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü, kamu görevlileri toplu iş sözleşmesi başta olmak üzere özel kesimde imzalanacak toplu iş sözleşmelerinin çerçevesinin belirlenmesi açısından da önem taşımaktadır.

haber-malkara.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu