Haber

İşten ihraç edilen ODTÜ Kiraz İşçileri: “Bu işletmeyi kurtarma politikası değil, hakkını arayan, vicdanlı hareket eden işçilerin temizliğidir”

ODTÜ Mezunlar Derneği’nde çalışan 8 personel ekonomik ilişkiler nedeniyle işten çıkarıldı. İşten çıkarılan vişne fabrikası işçileri adına konuşan Nurdan Bayşahan, “ODTÜ Mezunlar Derneği gibi büyük misyonları olan bir dernekte, çalışanın değeri o kadar değer kaybetti ki. Meğer ODTÜ Mezunlar Derneği zarar görmüş. her zaman emeğin ve işçinin yanında yer aldık” diyen Şahısların işten çıkarılması sarsıcı bir etki yarattı. Kışın ortasında işsiz ve ekmeksiz kalan işçiler bu süreçte birbirlerine destek olmaya çalıştı. Üstelik o an sendikamızdan destek beklerken sendikamızdan bir kişiyi bile yanımızda göremedik” dedi.

ODTÜ Mezunlar Derneği’nden sekiz işçi ekonomik nedenlerle işten çıkarıldı. İşten çıkarılan işçiler, ODTÜ Kiraz Fabrikası’nda bulunan ODTÜ Mezunlar Derneği önünde basın açıklaması yaparak kararı protesto etti. İşçiler adına basın açıklamasını okuyan Nurdan Bayşahan şunları söyledi:

“KÜÇÜLME KARARININ İŞLEMLERİ YAPILMADI”

“Yıllardır derneği ikinci evimiz olarak biliyorduk. Şimdi evsiz kaldık, evsiz kaldık. 16 Aralık 2022’de ODTÜ Mezunlar Derneği’nde 8 işçi ekonomik gerekçelerle işten çıkarıldı. Sendika ile yapılan görüşmelerin ardından 8 işçinin işine son verildi. İşten çıkarmaların ekonomik sebeplerden kaynaklandığı ve küçülme olacağı, uygun tespitin yapılacağı belirtilmiş ancak bu tür bir küçülme kararına ilişkin prosedürler takip edilmemiştir.

Aceleyle alınan kararın ardından 9 kişilik liste hazırlandı ancak son anda 1 kişinin adı geri çekilerek sayı 8 kişiye kaldı. Bunun nedeni ise geçtiğimiz ay içerisinde 1 kişinin daha işten çıkarılması. Toplam sayı 10 kişi olurken, idarenin bilgi eksikliğinden dolayı 10 kişi olursa toplu ihraç kapsamına alınacaktı. Sendikanın uyarısıyla bir kişi geri çekildi ve toplam sayı 9 kişiye düşürüldü. Toplu işten çıkarma olsaydı, ihraç edilen personelin yerine 6 ay süreyle yeni personel alınmayacaktı. Sonuç olarak buradaki amaç işi küçültmek değil. Asıl amaç ekonomik küçülme değil işçi, işçi kıyımıdır.

“TAHRİK EDİLEN İŞÇİLER ÖZEL SEÇİLMİŞ OLUP KİŞİSEL NEDENLERLE TAHLİYE EDİLMİŞTİR”

İşten çıkarılan işçilerin niteliği dikkate alındığında hakkaniyete uygun bir işten çıkarmanın olmadığı anlaşılmaktadır. İşten çıkarılan çalışanlar özel olarak seçilmiş ve kişisel nedenlerle işten çıkarılmıştır. Bu ihraçtan önce ağır bir mobbing uygulamasıyla istifa ettirilmeye ya da disiplin cezaları ile tazminatsız ihraç edilmeye çalışılmış ancak disiplin süreçleri sonunda yeterli sebep bulunamadığı için bu sağlanamamıştır. İşten çıkarmalardan sonra da bu mobbingler devam etmekte ve meslektaşlarımız hala baskı altındadır. Aynı şekilde derneğin ekonomik olarak daha sıkıntılı olduğu dönemlerde bile personel düşünülmemiş, analitik politikalarla sorun çözülmüştür.

Pandemi öncesi milyonları bulan borç, pandemi döneminde toplu iş sözleşmelerinde personelden hep fedakarlık istenerek, çözüm yolları aranarak, hep bizlerden fedakarlıklar yapılarak kapatıldı. Mevcut yönetimin bu tür fedakarlıklar yapan iş emekçilerine görev olarak gördüğü şey, ülkenin böylesine talihsiz bir döneminde onları işsiz ve ekmeksiz bırakmaktır. İnsanların ekmeğiyle oynamak bu kadar kolay olmamalı.

“İNSANLARIN EKMEĞİYLE OYNAMAK BU KADAR KOLAY OLMAMALI”

Uygulanan bu politika işletmeyi kurtarma politikası değil, kendi aleyhine olan, deyim yerindeyse birilerinin çarkına sopa vuran, hakkını arayan, bilinçli hareket eden işçilerin temizliğidir. Bu bir pasifleştirme politikasıdır. Ayrıca iş fiziki olarak azaltılamadığı için iş yükü şu anda çalışan arkadaşlarımızın üzerine düştü. Hatta kayıp işçilerle çalışan tüm birimler şimdi nasıl istihdam üretecek? Yüksek iş yükü nedeniyle, günlük fazladan işçi alımı arttı. Personel ve işçiler bu yönetim için o kadar değerli ki, toplantı bile yapılıp durum açıklaması yapılmamış, yönetim işten atılanlarla bile ilgilenmemiştir.

ODTÜ Mezunlar Derneği gibi büyük misyonları olan bir dernekte çalışan maliyeti bu kadar düşürülmüştür. ODTÜ Mezunlar Derneği’nin her zaman emeğin ve emekçinin yanında olduğu ortaya çıktı. Biz hakkaniyete uygun bir ihraç beklerken hiç hak talebinde bulunulmayan kişilerin ihraç edilmesi şok etkisi yarattı. Kışın ortasında işsiz ve ekmeksiz kalan işçiler bu süreçte birbirlerine destek olmaya çalıştı. Ayrıca sendikamızdan destek beklerken bir tek sendika üyesini bile yanımızda göremedik. İşten çıkarılan ODTÜ Vişne İşçileri olarak bu duruma sessiz kalmayacağız. Hakkımız için sonuna kadar mücadele edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu