Ekonomi

İngiltere hizmet sektörü küçülmeye devam ediyor

PMI verilerinde 50’nin üstü “büyüme”, bu seviyenin altı ise “daralma” olarak yorumlanıyor. İngiltere’de ekonominin yaklaşık yüzde 80’ini temsil eden hizmetler segmenti son 2 aydır daralırken, Ocak 2021’den bu yana en düşük seviye kaydedildi.

Ekonomi yüzde 0,4 küçüldü

S&P Global Başekonomisti Chris Wiliamson, “Hükümetin ekonomi politikalarında yaptığı değişiklik finansal piyasalardaki oynaklığı azalttı. Ancak Eylül ayında yapılan mini bütçe ayarlamalarının yarattığı ekonomik tablo değişmedi” dedi. terimleri kullandı.

İngiliz ekonomisinin çeyreklik bazda yaklaşık yüzde 0,4 küçüldüğünü belirten Williamson, “Bu, salgının zirve yaptığı dönem dışında İngiliz ekonomisinin karşılaştığı en zor dönem.” değerlendirmesini yaptı.

Bu arada, İngiltere imalat PMI Kasım ayında 46.4’e yükseldi.

İngiltere ekonomisi bu yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 0,2 küçülürken, İngiltere Merkez Bankası ülkenin resesyona girdiğini açıkladı.

Birleşik Krallık’ta enflasyon, özellikle elektrik ve gıda fiyatlarının öncülüğünde yükselmeye devam etti ve Ekim ayında yıllık bazda yüzde 11,1 ile 41 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu