Yaşam

Çin’in Chengdu şehri, kültürel ve yaratıcı endüstrilerde hızlı bir gelişme yaşıyor

Hava fotoğrafı, Çin’in güneybatısındaki Sichuan eyaletindeki merkezi Chengdu’yu ve uzaktaki karlı dağı gösteriyor, 4 Haziran 2021. (Fotoğraf: Shen Jun/Xinhua)

ÇENGDU, 19 Haziran (Xinhua) — Çin’in güneybatısındaki Sichuan eyaletinin merkezi olan Chengdu şehri, Sanxingdui Harabeleri, Jinsha Bölgesi Müzesi ve Dujiangyan sulama sistemi gibi pahalı kültürel ve tarihi mekanlara ev sahipliği yapıyor. Chengdu, şehrin canlılığını, yaratıcılığını ve enerjisini yansıtan kültürel ve yaratıcı endüstrilerde son yıllarda hızlı bir gelişme yaşadı.

Orta Çin’in güneybatısındaki Sichuan eyaleti, Chengdu’daki Jinsha Alanı Müzesi’nin kubbesinden bir kesit, 10 Mart 2023. (Fotoğraf: Zhang Yan/Xinhua)

Çin’in güneybatısındaki Sichuan eyaletinin başkenti Chengdu’da sokakta yürüyen insanlar, 11 Haziran 2023. (Fotoğraf: Shen Bohan/Xinhua)

Çin’in güneybatısındaki Sichuan eyaletinin merkezi şehri Chengdu’da bir akşam pazarı, 28 Şubat 2023. (Fotoğraf: Tang Wenhao/Xinhua)

Çin’in güneybatısındaki Sichuan eyaleti, Chengdu’nun merkezindeki Chengdu’daki Du Fu Sazdan Kulübe alanındaki gravürlere bakan ziyaretçiler, 12 Haziran 2023. (Fotoğraf: Shen Bohan/Xinhua)

Çin’in güneybatısındaki Sichuan eyaletinin merkezi Chengdu’da Uluslararası Çocuk Günü için düzenlenen bir dizi etkinlik kapsamında performans sergileyen çocuklar, 31 Mayıs 2023. (Fotoğraf: Xinhua)

Çin’in güneybatısındaki Sichuan eyaleti, Chengdu’nun merkezindeki Chengdu’da bir açık hava çay bahçesinde vakit geçiren insanlar, 23 Kasım 2021. (Fotoğraf: Shen Bohan/Xinhua)

Çin’in güneybatısındaki Sichuan eyaleti, Chengdu’nun merkezindeki Chengdu’daki Du Fu Saz Kulübesini ziyaret eden insanlar, 12 Haziran 2023. (Fotoğraf: Shen Bohan/Xinhua)

Hava fotoğrafı, 7 Mayıs 2023, Çin’in güneybatısındaki Sichuan eyaletindeki Dujiangyan’dan bir manzarayı gösteriyor. (Fotoğraf: He Bo/Xinhua)

Hava fotoğrafı, Çin’in güneybatısındaki Sichuan eyaleti, Chengdu’nun merkezindeki Longquanshan şehrinin orman parkındaki bir gözlem platformunu gösteriyor, 31 Aralık 2019. (Fotoğraf: Hu Datian/Xinhua)

Kaynak: Xinhua / Kültür ve Sanat

alpuhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu