Haber

Çanakkale Savaşı’nda mezun olamayan okuldan anlamlı sergi

Çanakkale Savaşı’nda mezun olamayan okuldan anlamlı sergi

KASTAMONU – Tüm öğrencilerini cepheye gönderdiği için mezun olamayan tarihi lisede, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl kutlama etkinlikleri kapsamında “Geçmişten Günümüze Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları” adlı fotoğraf standı açıldı. Gelibolu Savaşı sırasında. Stand büyük beğeni topladı.

Anadolu’nun ilk devlet lisesi olan Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi, Çanakkale Savaşı’nda 120 öğrencisinin cepheye gitmesi nedeniyle 1914-1918 yılları arasında mezun veremedi.

Çanakkale Savaşı’na 120 öğrencisi katılan Abdurrahmanpaşa Lisesi’nde, savaşa giden öğrencilerin isimleri ile savaştan dönenlerin silah, üniforma ve malzemeleri Abdurrahmanpaşa Lisesi’nin tarihi binasında sergilendi.

Cumhuriyetin 100. yılı etkinlikleri kapsamında Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi Resim Öğretmeni Özlem Günsal ve öğrencileri tarafından “Geçmişten Günümüze Abdurrahmanpaşa Lisesi Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları” fotoğraf standı açıldı.

Kastamonu Belediye Başkanı Op. Standın açılış kurdelesi Galip Vidinlioğlu, Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş, Abdurrahman Paşa Lisesi Müdürü Hüseyin Mısırlıoğlu ve çok sayıda davetlinin katılımıyla kesildi.

Daha sonra sergiyi geçen konuklara Abdurrahman Paşa Lisesi Müdürü Hüseyin Mısırlıoğlu ve Abdurrahman Paşa Lisesi Fotoğraf Öğretmeni Hasret Günsal tarafından tarihi fotoğraflar hakkında bilgi verildi.

Serginin ardından açıklama yapan Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı hepimize kutlu olsun. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı nedeniyle çeşitli etkinlikler yapılıyor, programlarda ufak tefek değişiklikler oldu, birçok plan yapmıştık” dedi. ancak Filistin’de yaşanan olaylar nedeniyle kutlamaları erteleyip daha sonra yapmayı düşündük. Ancak bunun için 100 yıl kolay, dolayısıyla programları uygun zamanda yapmaya karar verdik. Zaten bu programları işbirliği içinde sürdürüyoruz. Valiliğimiz ve belediyemizle birlikte bugün sayıları her geçen gün artan etkinliklerden birinde birlikteyiz.Anadolu’nun en eski lisesi olan Abdurrahman Paşa Lisesi Hababam Sınıfı’na bağlı. İlham kaynağımızdır.O günden bugüne sadece fotoğrafları inceleyip sergiyi gezdik.Abdurrahmanpaşa Lisesi hakkında pek çok şey söylemek mümkün.Kastamonu hem Çanakkale’de hem de şehitler diyarıdır, hem Çanakkale’de hem de şehitler diyarıdır. Kurtuluş Savaşı’nda en çok şehit veren lise Çanakkale’dedir. Kurtuluş Savaşı sırasında mezun olamayan bir lise, genç fidanların hepsi vatan uğruna, devletin bekası için cephede savaşmış ve kimse geri dönmemiş. Vatanı bize emanet eden devletin bekasını sağlayan başta Büyük Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm atalarımızı rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz. Cumhuriyetimiz nice 100 yıllar boyunca var olsun. Türk devlet geleneğinde devlet esas itibarıyla her zaman süreklidir. Yaklaşık 3 bin yıllık bir Türk devlet geleneği var. Son kalemiz olan Cumhuriyetimiz ilelebet var olsun. Hem cumhuriyet hem de onun başarıları bize emanet. Terimizin, kanımızın son damlasına kadar Cumhuriyetimiz için mücadele etmeye hazırız. “Acaba kaç asır geçti ve standta emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş, “Cumhuriyetimizin 100. yılını hep birlikte kutlamanın onurunu ve gururunu yaşıyoruz. Bu onur ve gurur içerisinde Türkiye’nin 100. yıl vizyonu doğrultusunda birçok faaliyeti birlikte gerçekleştiriyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılını coşkuyla kutlamayı amaç edindik. Bugün yine buradayız. “Fotoğraf çekimi gerçekleştirdik ve geçmişten günümüze Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının büyüleyici fotoğraflarıyla tarihi süreci birlikte izleme fırsatı bulduk. Öncelikle emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Abdurrahmanpaşa Lisesi Müdürü Hüseyin Mısırlıoğlu, “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutladığımız bu günlerde, Abdurrahmanpaşa Lisesi olarak bugüne kadar okulumuzda gerçekleştirilen Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının yer aldığı bir fotoğraf standı düzenledik. Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’nda mücadele eden öğrenci ve öğretmenlerimizin anısına, uğruna her şeyi feda eden Türk milletinin emeklerine katkıda bulunmak istedik. Törenlerden karelerle başlayan fotoğraf standımız 1925 yılında günümüze kadar uzanan, öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin emekleriyle hazırladığımız bu stant, gelecek yüzyıllara ışık tutacak, ilham kaynağı olacak. Cumhuriyet Bayramı standımızda olacak. Kutlamaları gerçekleştirdik. Temel olarak geçmişten günümüze okulumuzun katıldığı Cumhuriyet Bayramı törenlerinde çekilmiş fotoğraflar bulunmaktadır.Standımız arşivimizden ve mezunlarımızdan temin edebildiğimiz fotoğraflardan oluşmaktadır. Yaklaşık 40 fotoğraf var. En eski fotoğraf 1925 yılına ait. Sergimizde Cumhuriyetin 10. ve 15. yıllarını anıyoruz. “Konunun çok özgün fotoğrafları var” dedi.

Kastamonu Abdurahmanpaşa Lisesi Derneği Başkanı Nurten Ciğerci ise, “Liseli olmaktan, buradan mezun olmaktan, bu kutsal ülkede yaşamaktan son derece mutluyum. Bugün geçmişten bu yana burada eğitim gören öğrencilerimiz için bir standımız var. Bugüne kadar burada öğretmenlik yapan öğretmenlerimiz, geçmişte törenlerin ne kadar görkemli yapıldığını birer birer görenler, gözyaşlarıyla incelediler, ne yazık ki eski törenlere baktığımızda onu hatırlamadan edemiyoruz. Bu okulun çocukları 100 yıl önce askerdeyken savaştan dönemeyen 3. ve 4. sınıf öğrencileri var.Bununla ilgili tarihe baktığımızda bu lisenin nasıl bir yer olduğunu daha iyi anlarız. Anadolu’da 13-14 yaş arası öğrenciler “O günün şartlarında vatan mücadelesine katıldılar ve geri dönmeyen çok sayıda öğrencimiz var. Cumhuriyetin 100. yılına yakışan duygusal bir gün. Biz her zaman söylüyoruz ki, bu lise, cumhuriyetin ve Atatürk’ün unsurlarına bağlı, çok çağdaş öğrenciler yetiştirdi ve bu öğrencileri dünyanın her yerine gönderdi.” Bayrağımızı nereden alırsak oraya götüreceğiz. Gerçekten heyecanlı ve gururluyuz. “Atalarımıza söz verdiğimiz gibi bu Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşatacağız, bu bayrağı asla indirmeyeceğiz, özgür gençliğin sesini sonsuza kadar çınlatacağız. Marşımızda.”

Sergi, cuma gününe kadar Abdurrahmanpaşa Lisesi’nin tarihi binasında misafirlerin ziyaretine açık olacak.

habergonen.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu