Ekonomi

Borsa İstanbul’da 5 hisse için ihtiyati tedbir kararı alındı

Investing.com – Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Önlem Sistemi (VBTS) kapsamında Borsa İstanbul’da işlem gören 5 hisse senedine bir ay süreyle çeşitli tedbirler uygulanacak.

KAP’a yapılan açıklamada ERSÜ, KRONTVe HİZMETKARpaylar 09/08/2023 (seans başı) tarihinden 08/09/2023 (seans sonu) tarihine kadar açığa satış ve kredilendirme işlemlerine tabi tutulmayacaktır.

Ayrıca LUKSKpay, 09/08/2023 tarihli işlemlerden (seans başı) 08/09/2023 tarihli işlemlere (seans sonu) kadar emir paketi tedbiri ile işlenecektir.

Emir paketi önlemi, “piyasa emrinin kısıtlanması ve emir girişini sınırlamak için piyasa”, “emir iptali yasağı, emir miktarının azaltılmasıyla emir fiyatının bozulması” ve “emir toplama bilgilerinin yayınlanmasının kısıtlanması” konularını kapsamaktadır.

VBTS kapsamında ilgili stokta hâlihazırda uygulanan ve önceki adımlarda tanımlanan tedbirler (açığa satış ve kredili işlem yasağı ve brüt takas tedbirleri), sipariş paketi tedbirleri uygulandığı sürece devam edecektir.

TETMTÖte yandan, 09/08/2023 tarihli işlemlerden (seans başı) 08/09/2023 tarihli işlemlere (seans sonu) kadar bir ay boyunca brüt takas uygulanacaktır.

VBTS (açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri) kapsamında ilgili payda hâlihazırda uygulanmakta olan ve önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de brüt takas tedbirinin uygulandığı dönem boyunca devam edecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu