Ekonomi

Boeing Starliner mürettebatlı fırlatma için 1 Haziran tarihini belirledi

NASA ve NYSE:BA olarak listelenen havacılık devi Boeing, Starliner uzay aracının 1 Haziran’da mürettebatlı olarak fırlatılmasını planlıyor. Bu karar, mühendislerin uzay aracının tahrik sisteminde meydana gelen bir helyum sızıntısını araştırdığı sırada alındı. Tek bir iticinin valf bileşeninde tespit edilen sızıntı, 7 Mayıs’ta yapılması planlanan insanlı uzay uçuşunun ertelenmesine neden oldu. Kapsamlı inceleme şimdi itki sisteminin, özellikle de uzay aracının helyum sisteminden nasıl etkilenebileceğinin kapsamlı bir değerlendirmesini içeriyor.

Starliner’ın helyum sistemi, uzay aracının yörüngedeki manevraları için gerekli olan yerleşik iticilerin yakıtını basınçlandırarak çok önemli bir rol oynuyor. Yaklaşan görev NASA astronotları Suni Williams ve Butch Wilmore’u Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) taşıyacak olması ve NASA’nın Starliner’ı UUİ’ye gidip gelecek düzenli görevler için onaylamasından önce kritik bir son test görevi görmesi açısından önemlidir.

Starliner programının bir dizi gecikmeyle karşı karşıya kalması ve bütçesinin 1,5 milyar doların üzerinde olması, Boeing’in daha dar bütçelerle çalışan SpaceX gibi rakiplerine ayak uydurmakta yaşadığı zorlukların altını çiziyor. Boeing, 1 Haziran’da planlanan fırlatmanın gerçekleşmemesi halinde 2, 5 ve 6 Haziran tarihlerini yedek fırlatma fırsatları olarak ayırdı. Yaklaşan uçuş, Starliner’ın mürettebatlı uzay görevleri için yeteneklerini göstermeye çalışan Boeing için çok önemli bir an.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu