Haber

Arjantin’de Milei ve hükümetine tepki büyüyor

Genel İş Konfederasyonu (CGT) öncülüğünde düzenlenen gösteriler çoğunlukla başkent Buenos Aires’te düzenlendi.

Yurt genelindeki grev nedeniyle ulaşım, sağlık ve kamu yönetimi hizmetlerinde ciddi aksamaların yaşandığı ve bazı yurt dışı uçuşların durdurulduğu belirtildi.

Sendikalar Milei hükümetinin ‘ yeni ekonomik ve sosyal önlemler‘ adı altında grev hakkını yok etmeye çalıştığını ve bu bağlamda Kongre’ye gönderdiği torba yasa tasarısının reddedilmesinin personel hakları açısından esas olduğunu savundu.

Nakliye Şoförleri Sendikası Lideri Pablo Moyano, burada yaptığı açıklamada, Milei hükümetinin yeni ekonomik paketine kesinlikle karşı olduklarını belirterek, yasa koyucularından bu pakete karşı çıkmalarını istedi.

Moyano, devlet şirketleri ” özelleştirmeyeBuna karşı olduklarını ve böyle bir karar alınması halinde binlerce kişinin işsiz kalacağını da iddia etti.

Sağlık Sendikası Lideri Hector Daer de Milei’nin sendikaları yok etmeye çalıştığını belirterek, ” Kazanılmış haklar geri verilmez. Cumhurbaşkanı ve milletvekilleri işçi haklarını savunmak için seçilmiştir, demokrasiyi inkar etmiyoruz, haklarımızı kullanıyoruz” ifadesini kullandı.

Sendikalar, işçi haklarına zarar verdiğine inandıkları yasanın geri çekilmemesi halinde ulusal grev eylemlerine devam edeceklerini duyurdu.

Hükümet, geçtiğimiz günlerde Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYİH) yüzde 5’ine karşılık gelen 7 bin kamu çalışanının sözleşmelerini feshederek devlet harcamalarının yüzde 5 oranında azaltılmasını kararnameyle hedeflemişti.

Milei radikal kararlar alacağını duyurdu

Başkan Milei daha önce yaptığı açıklamalarda ülkenin ekonomik açıdan zor bir dönemden geçtiğini belirtmiş ve radikal kararlar alınacağını açıklamıştı.

Kamu harcamalarını ısrarla azaltacağını vurgulayan Milei, sosyal destek harcamalarını azaltacağını ve israf eden kamu kurumlarını özelleştireceğini belirtti.

Yeni seçilen Başkan Milei’nin hükümetine karşı ilk protestolar Aralık ayında Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te başladı.

Arjantin’in yeni Cumhurbaşkanı Javier Milei, göreve geldiği ilk gün hükümetteki bakanlık sayısını 21’den 9’a düşüren bir kararnameyi imzaladı. İçişleri, dışişleri, ekonomi, adalet, altyapı, dış ilişkiler, güvenlik ve savunma gibi bakanlıklar kalırken, eğitim, sağlık, kültür ve kadın hakları gibi bakanlıklar kaldırıldı.

Milei ayrıca Arjantin’in BRICS üyeliğini de reddetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu