Ekonomi

Araba satıcıları ve satıcıları para cezasına çarptırıldı

Ticaret Bakanlığı, otomotiv branşında yaşanan sorunlara ilişkin yaptığı açıklamada, “Tüketicilerin otomotive erişimini kolaylaştırmak amacıyla sektördeki arz ve talep koşullarına bağlı olarak alternatif politika araçları veya düzenlemelerin hayata geçirilmesi için gerekli tüm adımlar atılacaktır.” Araçlar.”

Bakanlık konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Kamuoyunun bildiği gibi Kovid-19 salgınının etkisiyle otomotiv sektöründe üretim, tedarik ve lojistik alanlarında yaşanan küresel sorunlar doğal olarak ülkemiz otomotiv sektörünü de etkilemiş ve Türkiye’de arz talep dengesizliğine neden olmuştur. Ne yazık ki fırsattan yararlanarak stok yapmaya veya spekülatif fiyat artışı yapmaya çalışanlar ortaya çıktı.

Otomotiv branşında arz ve talep arasındaki dengesizliği fırsata çevirmeye çalışanlara karşı Bakanlığımız ilk günden itibaren gerekli tedbirlerin alınması amacıyla azami özen ve hassasiyeti göstermiştir.

Bu kapsamda Bakanlığımız, otomotiv pazarında aşırı ve haksız fiyat artışlarının ve stokçuluğun önüne geçmek amacıyla kamuoyunda 6 aylık 6 bin kilometre yönetmeliği olarak bilinen pazarlama ve satış kısıtlamasına ilişkin bir düzenleme yaptı. Bakanlığımızca konuşma kısıtlaması kapsamında gerçekleştirilen denetimler sonucunda bugüne kadar yetkili oto bayileri ve oto galerilerine toplam 35 milyon 110 bin 527 TL idari para cezası uygulandı.

8 milyon 292 bin 360 TL idari para cezası

Ayrıca Bakanlığımızca stoklama faaliyetlerine yönelik yürütülen denetimler sonucunda, Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından otomotiv bayilerine toplam 8 milyon 292 bin 360 TL idari para cezası uygulandı.

Ancak, ilk tescilli motorlu kara taşıtlarının ticaretini yapan yetkili otomobil satıcılarının işlerini zorlaştıran faaliyetlerini önlemek amacıyla 6 Mayıs 2023 tarihinde İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticaretine Dair Yönetmelikte değişiklik yapıldı. tüketicilerin yepyeni araçlara ulaşması için.

Değişiklikle, ilk tescilli motorlu kara taşıtının ticaretini yapan yetkili bayilerin aracı satmaktan kaçınması, aracın liste fiyatının üzerinde bir fiyat talep etmesi için tüketicinin ilk tescilli motorlu kara aracını satın almasına, müşteriyi aksesuar almaya veya takas yapmaya zorlamak veya takas fiyatını piyasa fiyatının önemli ölçüde altında belirlemek. Ulaşımı güçleştiren faaliyetlerde bulunulması durumunda bu işletmelerin ikinci el motorlu kara taşıtları ticaret izin belgelerinin iptal edileceği ve bu işletmelere bir yıl süreyle yetki belgesi verilmeyeceği düzenlendi.

Bayilere toplam 17 milyon 834 bin 400 TL idari para cezası uygulandı.

Bu yönetmeliğe göre Bakanlığımızca geçtiğimiz Mayıs ayında yapılan kontroller sonucunda, Ankara’da bir yetkili satıcının aracın liste fiyatının üzerinde bizzat ödeme talep ettiği ve Bursa’da bir yetkili satıcının iki farklı şubesinde bizzat ödeme talep ettiği belirlendi. ve Adana’da bir yetkili satıcı, müşterilerini aksesuar almaya zorladı. bu bayilere toplam 17 milyon 834 bin 400 TL idari para cezası verildi. Ancak söz konusu yetkili satıcıların ikinci el motorlu kara taşıtları ticaret izin belgeleri iptal edilerek bu işletmelerin ikinci el motorlu kara taşıtları ticareti yapmaları 1 yıl süre ile engellendi.

Bu kapsamda otomotiv bölümünde üretim, tedarik ve lojistik alanında yaşanan sorunlara ve bu sorunların yol açtığı arz talep dengesizliğini fırsata çevirmeye çalışanlara yönelik Bakanlığımızca yürütülen yoğun denetimler hâlihazırda sürdürülmektedir. birçok şehirde çıktı. Bu kontroller sırasında Bakanlığımızca yapılan düzenlemelere uygun hareket etmeyen yetkili oto bayileri tespit edilmiş olup, bu bayiler hakkında ağır idari para cezaları ve gerekli yaptırımlar uygulanacaktır.

Ayrıca, otomotiv pazarındaki gelişmeler Bakanlığımızca yakından takip edilerek, tüketicilerin erişimini kolaylaştırmak amacıyla söz konusu branşta arz ve talep kurallarına bağlı olarak alternatif politika araçları veya düzenlemelerin uygulanması için gerekli tüm adımlar atılacaktır. araçlara. Vatandaşlarımızı rahatsız eden uygulamalara karşı Ticaret Bakanlığımız teyakkuzda. Adil, adil ve istikrarlı çalışma piyasası koşulları oluşturmak birincil görevimizdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu