Ekonomi

Altın fiyatları için 15:30’a dikkat

Bugün açıklanacak ABD enflasyonu öncesi altın fiyatları dolardaki değer kaybından destek bularak yükselmeye başladı. Gram altın yüzde 0.74 yükseldi.

Gram altın yüzde 0,74 artışla 1.252 TL’de seyrediyor.

Çeyrek altın 2.123 TL

​Cumhuriyet altını 8.615 TL

“PEK ÇOK VERİ BU HAFTA AÇIKLANACAK”

Bu hafta ABD’de altın fiyatları için belirleyici olabilecek birçok veri açıklanacak: Çarşamba günü TÜFE enflasyonu ve Fed toplantı tutanakları, Perşembe günü ÜFE enflasyonu, Cuma günü perakende satışlar ve ilk çeyrek şirket finansalları. Bu yoğun veri akışında altın fiyatları açısından her bir kalem oldukça değerli olsa da en belirleyici olarak ABD enflasyon verileri öne çıkıyor. Beklentilerin üzerinde bir manşet ve çekirdek enflasyon verisinin açıklanması durumunda ABD’de daha sıkı bir para politikası, dolayısıyla getiri eğrisinin yükselmesi ve doların değer kazanması fiyatlanabilir. Güçlü bir dolar senaryosu altın fiyatları için olumsuz olacaktır. Tersi senaryoda ise geleceğe yönelik düşük enflasyon verileri piyasanın faiz indirimi beklentilerini güçlendirecek, doların üzerindeki değer kaybetme baskısını artıracak ve altın fiyatlarını destekleyici olacaktır.

ABD HAZİNE BAKANI YELLEN: DÜŞÜNCE RİSKLERİNİN FARKINDAYIZ

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, küresel ekonominin karşı karşıya olduğu aşağı yönlü risklere karşı teyakkuz halinde olduklarını söyledi.

Gıda ve enerji gibi emtia fiyatlarının istikrar kazandığına işaret eden Yellen, tedarik zinciri baskılarının hafiflemeye devam ettiğini söyledi.

Yellen, küresel büyüme varsayımlarının sonbahara göre daha yüksek olmaya devam ettiğini belirterek, bu ilerlemenin kısmen attıkları adımlardan kaynaklandığını kaydetti. Yellen, bu adımların ABD’nin kendi sınırları içindeki makroekonomik politikaları ve gıda maliyetlerini düşürmeye yardımcı olan Karadeniz Tahıl Girişimi gibi ortak eylemleri içerdiğini belirtti.

Rus petrolüne tavan fiyat uygulamasına değinen Yellen, bu uygulamanın Rusya’nın birincil gelir kaynağını azaltırken küresel enerji piyasalarında istikrara da yardımcı olduğunu kaydetti.

“ABD’DE ENFLASYON HALA ÇOK YÜKSEK”

Yellen, ABD’de işgücü piyasasının güçlü seyrini sürdürdüğünü ve işsizlik oranının tarihi düşük seviyelere yakın olduğunu belirterek, son 6 ayda enflasyonun ılımanlaştığı yönündeki olumlu işaretlere rağmen enflasyonun hala çok yüksek olduğunu belirtti.

Dünyanın bir yılı aşkın bir süredir Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının olumsuz ekonomik sonuçlarıyla boğuştuğu, birçok ülkenin Kovid-19 salgınının yarattığı şoku atlatmaya devam ettiğine ve son dönemde bankacılık sistemleri üzerinde baskılar olduğuna dikkat çekiliyor. Yellen, ABD dahil bazı ülkelerde olduğunu söyledi. “Aşağı yönlü risklere karşı tetikte olmaya devam ediyoruz.”söz konusu.

ABD bankacılık sisteminin güçlü sermaye ve likidite koşullarıyla sağlamlığını koruduğunu vurgulayan Yellen, küresel finansal sistemin de finansal kriz sonrası ülkelerin yaptığı değerli reformlar sayesinde dayanıklılığını koruduğunu belirtti. Janet Yellen, dijital varlıkların ve değişen iklimin getirdiği risklere yanıt olarak düzenleyici çerçeveleri izlemeye ve uyarlamaya odaklandıklarını kaydetti.

PİYASALARDA SON DURUM

Dolar, ABD’de kritik enflasyonun açıklanacağı güne 19,30 TL’den başlarken, euro 21,0953 TL’den başladı.

Bugün Fed’in para politikasında taraf tutacak bir bilgi açıklanacak: ABD enflasyonu.

Enflasyon rakamları, bir ekonominin Fed için aşırı ısınıp ısınmadığını gösterdiği için yatırımcılar tarafından takip edilir. ABD’de enflasyonun Mart ayında aylık %0,2 artması bekleniyor. Enflasyon Şubat’ta yüzde 0.4 arttı.

Açıklanacak enflasyon öncesinde dolar, küresel para birimleri karşısında değer kaybediyor. Doların diğer para birimleri karşısındaki gücünü ölçen DXY endeksi yüzde 0,14 düşüşle 101,74 oldu.

Türkiye’nin şubat ayı cari açık rakamları açıklandı. Cari açık 8,5 milyar dolar olan beklentilere karşı 8,78 milyar dolar arttı. Açıklanan son sayı ile 12 aylık cari açık 2023 yılı Şubat ayında 51,9 milyar dolardan 55,4 milyar dolara yükseldi. Şubat ayında açıklanan rakamlarda dış ticaret açığı etkili oldu.

Dün açıklanan sanayi üretim rakamlarında Şubat ayında yaşanan deprem felaketinin etkileri görüldü. Sanayi üretimi Şubat ayında aylık %6 düştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu