Haber

ABD’den, Türkiye’nin Suriye’ye düzenleyeceği olası kara harekatı açıklaması! 2 şartları var

ERDOĞAN KARA HAREKATI SİNYALİNİ VERDİ

Dünyanın gözü bölgeye dönerken Türkiye’nin kara harekatı yapıp yapmayacağı sorusu akıllara geldi. Operasyonların devam edeceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuya ilişkin olarak “Uçaklarla, toplarla, SİHA’larla yaptığımız operasyonlar yalnızca başlangıçtır. En kısa müddette tankımızla askerimizle hepsinin kökünü kazıyacağız. Bunu da bu türlü bilin.” ifadelerini kullandı.

BEYAZ SARAY: TÜRKİYE’NİN KENDİNİ SAVUNMA HAKKI VAR

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby de Türkiye’nin operasyonlarına yönelik dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Kirby, son günlerde Türkiye’nin ülkenin çeşitli yerlerinde ve Suriye sınırında “terör kurbanı” olduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Türkiye’nin saldırılara karşı kendini ve vatandaşlarını savunma hakkı vardır. Aynı zamanda bölgede tansiyonun düşürülmesini istiyoruz ve özellikle de sivillerin daha çok ölümüne neden olacak hiçbir eylemi görmek istemiyoruz. DEAŞ ile mücadelede Suriyeli mevkidaşlarımızla çalışmayı sürdürüyoruz, DEAŞ Irak ve Suriye’de geçerli bir tehdit olmayı sürdürüyor.”

“AMERİKALILARIN HAYATINI RİSKE ATACAK BİR AKSİYON GÖRMEK İSTEMİYORUZ”

Bir gazetecinin, “Türkiye’nin kendini savunma hakkı olduğunu söyleyerek, (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan’ın Suriye operasyonuna yeşil ışık mı yakıyorsunuz?” sorusuna ise Kirby şu yanıtı verdi:

“Türkiye terör akınlarına maruz kaldı. Fakat bilhassa Suriye içinde daha çok vefata, daha çok günahsızın ölmesine yol açacak ya da bizim DEAŞ ile uğraş uğraşlarımıza ziyan verecek bir aksiyon görmek istemiyoruz. Bizim Suriye’de DEAŞ ile mücadele eden askerlerimiz var. Suriye’de Türkiye ya da öteki bir ülke tarafından Amerikalıların hayatını riske atacak bir hareketi görmek istemiyoruz. Amerikan askerleri burada alanda ve SDG’ye takviye veriyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu