Haber

ABD yasadışı göçmen çocuk işçiliğini soruşturacak

ABD yönetimi, yasa dışı göçmen çocuk işçiliğindeki artışı durdurmak için yeni tedbirler uygulayacağını duyurdu.

ABD Çalışma Bakanlığı, şirketlerde yasa dışı olarak çalıştırılan çocuk sayısının son beş yılda yüzde 70 arttığını açıkladı.

Açıklamada, 800’den fazla şirkette 3 bin 800 çocuğun çocuk işçiliği hükümlerine aykırı olarak çalıştırıldığı belirlendi.

Ülke medyasına yansıyan son araştırmalarla en küçüğü 12 yaşında olan göçmen çocukların tavuk çiftlikleri ve mezbahalarda tehlikeli makinelerde çalıştıkları ve tehlikeli çatılar yaptıkları belirlendi.

Yapılan incelemelerde göçmen çocukların çocuk işçiliği yasalarına aykırı olarak çalıştırıldığı ortaya çıktı.

Çalışma, Sağlık ve İnsani Hizmetler Departmanları (HHS) tarafından açıklanan önlemlerin ortasında, yetişkinlerin hükümetin gözetimi dışında göçmen çocuklara sponsorluk yapma sicilini sıkılaştırıyor ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki işyerlerinde çocuk istismarı vakalarını soruşturma ve kovuşturmaya yönelik çabaları artırıyor.

Çalışma Bakanlığı, reşit olmayanların istismar edilebildiğinin görüldüğü alanlarda çocuk personel soruşturması açılacağını, sadece taşeronlar hakkında değil, yasa dışı çocuk işçiliğinden yararlanan büyük şirketler hakkında da işlem başlatılacağını duyurdu.

Washington yönetimi, Kongre’nin Çalışma Bakanlığı soruşturmaları için ek fon ayırmasını ve reşit olmayanların şirketler tarafından bir işgücü olarak sömürülmesine yönelik ihlallere yönelik cezaları artırarak harekete geçmesini istiyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde çocuk işçiliği hükümlerini ihlal ettiği için 15.138 dolar olarak belirlenen para cezalarının “büyük şirketler için caydırıcı olmadığı” söyleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu