İş

700 bin kamu çalışanına ek zam protokolü imzalandı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Reşat Moralı Salonu’nda TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ ile ayrı ayrı düzenlenen ek protokol imza törenine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ve TÜHİS Genel Sekreteri Adnan Çiçek katıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan törende yaptığı konuşmada, 9 Mayıs 2023 tarihinde 2023-2024 dönemini kapsayan Toplu İş Sözleşmesi Çerçeve Sözleşmesi Protokolünün imzalandığını hatırlattı.

Mayıs ayında sözleşmeli çalışanların en düşük ücretinin 15 bin liraya çıkarıldığını hatırlatan Işıkhan, “Bu 15 bin liralık ücrete ilave olarak yılın ilk 6 ayında sosyal yardım payı dahil yüzde 45’lik artış yapıldı. 2023 ve diğer maddelerde iyileştirmeler yapıldı.Bu dönemde işçi konfederasyonlarımız ve sendikalarımız “Toplu iş sözleşmesini tam mutabakatla imzaladık.” dediler.

Işıkhan, toplu iş sözleşmelerinin fiyat dönemlerine ilişkin takvim farklılıkları nedeniyle personel konfederasyonlarının kendilerine yeni ek protokol talebinde bulunduğunu belirtti.

Toplu iş sözleşmesi başlangıç ​​tarihlerinin, alınacak ücretin ve enflasyon farkının belirlenmesinde önemli bir faktör olduğuna dikkat çeken Işıkhan, şöyle devam etti:

“Enflasyon oranlarının yılın belirli aylarında farklılık göstermesi, enflasyon farkının hesaplanması nedeniyle kamu çalışanlarının farklı fiyat artışları almasına neden oluyor. Bu nedenle Ocak ayında kamu çalışanlarının aldığı fiyat artışlarının eşitlenmesi yönünde bir karar aldık. Yürürlük tarihi farklı dönemlerde olan kamu çalışanları ile işçi konfederasyonlarımızla yaklaşık bir karar aldık. “Aylardır yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda bu ek protokol ortaya çıktı.”

Ocak 2024’te kamu çalışanlarına verilen zamdan, toplu sözleşme süreleri içerisinde süreleri henüz gelmemiş kamu çalışanlarının da yararlanmasını sağladıklarını belirten Işıkhan, yeni dönem toplu iş sözleşmelerinde bu tür farklılıkların yaşanmaması için yeni bir düzenleme getirildiğini söyledi. Kamu işçilerinin toplu iş anlaşmalarının 1 Ocak 2025 tarihinde yürürlüğe girmesi için düzenleme yapılmalıdır. Ayrıca, ek bir protokolle üzerinde anlaşmaya varıldığını belirtmiştir.

Kamu çalışanlarının refahını Türkiye’nin refahı olarak gördüklerini vurgulayan Işıkhan, şöyle konuştu:

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü iradesiyle, her fırsatta defalarca dile getirdiği gibi, hiçbir vatandaşımızı enflasyona maruz bırakmayacağız dedik ve etmedik. Alın alın terini hepimiz çok iyi biliyoruz. ve emek bizim için kutsaldır. Bu nedenle kalkınmamızda ülkemizin adına taş koyan biziz. “Büyümemize katkı sağlayan çalışanlarımızın refahını kendi sorunumuz olarak gördük. Bugünkü ek protokolde gerekli her türlü finansal ve sosyal istikrarın korunması konusunda azami hassasiyeti gösterdik.”

“Kaybımızın büyük kısmını attığımız imzayla telafi ediyoruz.”

TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ergün Atalay da vergi ve taşeronluk konularının bir süredir Türkiye çalışma hayatının gündeminde olduğunu belirtti.

Atalay, taşeron firmaların talepleri konusunda Bakan Işıkhan’a bilgi verdi.

İşçilerin bir yılda aldığı maaşın iki ayının vergi kesintisine gittiğini vurgulayan Atalay, bu sistemin tüm çalışanlar için aynı olduğunu ve sistemin sürdürülebilir olmadığını söyledi.

Kamu çalışanlarının bir kısmının TÜRK-İŞ’e, bir kısmının da HAK-İŞ’e üye olduğunu hatırlatan Atalay, “Sayın Bakanım, yaptığınız hiç de az bir şey değil. Bu 230 bin kişiyi ilgilendiren bir sorun. işçiler, bu az bir şey değil, sözleşmeli işe başlama tarihi ocak olanlar yüzde 32,57 aldı. ocaktan sonra sözleşme şubat, mart, nisan, mayıs aylarında başlıyor, bu ağustos ayına kadar sürüyor, bu yüzde 32,57’yi alma imkanları yok. Tablo yüzde bunu gösteriyor. Ortalama en kötü ihtimalle yüzde 10 ila 14 arasında bir puan kaybı var. Bugün attığımız bu imzayla bu kaybın büyük bir kısmını ortadan kaldırıyoruz.” dedi.

“Tüm taleplerimiz karşılanmadı ama belli bir noktada anlaştık.”

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan konuşmasında ek protokole ilişkin sürecin başarıyla tamamlanmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, geçen yıl tarihin en başarılı kamu toplu iş sözleşmelerine imza attıklarını belirtti.

Arslan, “Toplu iş sözleşmelerimizin sonuna değil başlangıcını 1 Ocak’a alarak, enflasyonun tamamındaki artışın mümkün olduğunca herkese uygulanmasını talep ettik. Enflasyon oranının 1 Ocak’a ayarlanmasını talep ettik. biraz daha arttıralım.” söz konusu.

Üyelerin taleplerinin, yaşanan zorlukların ve kendilerinden beklentilerinin sendikal hareketin en doğal sonucu olduğunu belirten Arslan, şöyle konuştu:

“Bu beklentileri karşılamaya çalışıyoruz. Türkiye’nin içinden geçtiği zor bir dönem var. Bütün bunları dikkate alarak, ulaştığımız rakamların küçümsenemeyeceğini bilerek uzlaşma arayışına girdik. Sayın Başbakanımızla birkaç kez görüştük. Sayın Genel Başkan Yardımcımız TÜRK ile “İŞ ile koordineli çalıştık. Bu noktada taleplerimizin tamamı karşılanmadı ama belli bir noktada anlaştık ve yeni adımlar atıldı.”

Bakan Işıkhan ve TÜHİS Genel Sekreteri Adnan Çiçek, ilk törende TÜRK-İŞ Genel Başkanı Atalay, ikinci programda HAK-İŞ Genel Başkanı Arslan ile kamu çalışanlarına ilişkin sözleşmenin ek protokolünü imzaladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu